› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
numer wpisu 1585, data dodania 2012.09.21, odsłon 18090, edytuj
Elbląg 82-300, ul. Kuśnierska 6
tel. 55 232 53 86

Opis

Centrum Sztuki Galeria EL mieści się w budynku dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny. Z dawnego, bogatego wyposażenia zachowało kilka epitafiów i płyt nagrobnych. Na przełomie 1961/1962 roku w zachowanej części kościoła utworzono galerię sztuki współczesnej z inicjatywy plastyka Gerarda Kwiatkowskiego. W 1965 zorganizowano tu I Biennale Form Przestrzennych, nad którym mecenat objął elbląski „Zamech”. Inicjatywa ta stała się impreza cykliczną, a pamiątką po tych wydarzeniach jest kilkadziesiąt rzeźb ulokowanych w różnych częściach miasta. Galeria zajmuje się promocją sztuki współczesnej, a także organizuje koncerty i warsztaty artystyczne. W tym roku instytucja obchodziła swoje pięćdziesięciolecie.

Na przestrzeni lat Galeria EL przyczyniła się do rozszerzenia granic pojęcia sztuki. Głównym osiągnięciem instytucji jest z pewnością popularyzacja sztuki nowoczesnej, a styl jej działalności zawsze był elastyczny i sprzyjał najnowszym tendencjom awangardowym.

Jednak Galeria EL to nie tylko sztuka. Ważnym elementem działalności instytucji jest również promocja muzyki. W 1962 roku w piwnicach budynku utworzono EL Klub Jazzu Tradycyjnego. Działająca prężnie instytucja organizowała koncerty polskich i europejskich gwiazd jazzu, odczyty, prelekcje i wystawy. Od roku 1993 w miejscu dawnego klubu działa Klub Środowisk Twórczych „Krypta”. Organizowane są w nim cykliczne koncerty muzyki jazzowej, blues-rockowej i funky - w wykonaniu zarówno artystów elbląskich, jak i z całego kraju, wieczory poetyckie, wystawy oraz spotkania towarzystw kulturalnych.

W dawnej zakrystii kościoła NMP mieści się dziś tzw. Galeria Laboratorium – miejsce przystosowane do prezentacji filmowych i multimedialnych, niewielkich wystaw malarstwa czy tez małych form muzycznych.

Centrum Sztuki prowadzi również warsztaty SoundLab – adresowane do wszystkich, którzy chcą tworzyć poprzez zabawę z dźwiękiem i poszukiwanie skojarzeń z obrazem. Tworzone są tu rzeźby w dźwięku, uczestnicy tworzą muzyczne opisy form wizualnych oraz poszukują form obrazowych do interpretacji dźwięku. Warsztaty prezentują metody i techniki pracy z dźwiękiem, formami audiowizualnymi i innymi formami przekazu artystycznego, jak np. video. Projekt skierowany jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów.

Na stronie Centrum Sztuki Galeria EL znajdziemy również zakładkę poświęconą artystom tworzącym lub pochodzącym z Elbląga, którzy związani są z Galerią. Zaprezentowano tu ich sylwetki i dorobek artystyczny, dzięki czemu elbląscy twórcy mogą zaprezentować się szerszej publiczności internautów.

Godziny otwarcia:

Wtorek - sobota 10 - 18
Niedziela 10 - 17
Poniedziałek NIECZYNNE
 
CENY BILETÓW:

4 zł - bilet ulgowy
8 zł - bilet normalny
16 zł - bilet rodzinny (wstęp dla min. 4 osób, w tym maksymalnie dla 2 osób dorosłych z dziećmi lub młodzieżą szkolną do lat 18)
Bilet grupowy (grupa pow. 10 osób) - 3 zł od osoby

Opiekunowie grup szkolnych (pow. 10 osób) są zwolnieni z opłat.

Istnieje możliwość skorzystania z opieki przewodnika. Koszt usługi to 20 zł, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Galerią EL.

lokalizacja na mapie
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.