› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
numer wpisu 1581, data dodania 2012.09.21, odsłon 26718, edytuj
Elbląg 82-300, ul. Św. Ducha 3-7
tel. 55 611 31 56

Opis

Godziny otwarcia:

Pon - Pt.:09:00-18:00

Sob.:09:00-15:00 
 

Biblioteka Elbląska jest obecnie jedną z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie placówek kulturalnych w Polsce. Jej dodatkowym atutem jest lokalizacja na elbląskiej starówce oraz zabytkowy zespół budynków kościoła i szpitala św. Ducha, których dzieje sięgają swoimi korzeniami XIII wieku. Wyposażone w nowoczesny sprzęt zabytkowe pomieszczenia tworzą niezwykły klimat będący syntezą historycznej architektury i najnowszych technologii. 

Dziś Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida dysponuje ponad półmilionowym księgozbiorem, do czego dochodzą jeszcze czasopisma, zbiory kartograficzne, muzykalia, książki mówione oraz nośniki audiowizualne. 
 
Dzisiejsza Biblioteka Elbląska to coś więcej. Jest placówką kulturalną w pełni nowoczesną z dostępem do komputerowej sieci informatycznej, ale przede wszystkim stwarza okazję do integracji różnych środowisk odbiorców i twórców kultury. 
Biblioteka Elbląska od 2003 roku ściśle współpracuje z największym tygodnikiem opinii w Polsce – pismem „Polityka”. W 2004 r. odbyła się pierwsza edycja jednego z największych i najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych Elbląga – Letnich Ogrodów Polityki.Impulsem do powołania Festiwalu była niezwykle owocna działalność Salonu „Polityki” w Elblągu. Salony to specjalny, ogólnopolski projekt tygodnika, którego celem jest umożliwienie kontaktu czytelników i sympatyków pisma z jego dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Salon organizowany wspólnie z Biblioteką Elbląską jest jedynym zajmującym się wyłącznie problematyką kulturalną. Gospodarzem i moderatorem dyskusji jest Mirosław Pęczak, dziennikarz „Polityki”, socjolog kultury i badacz popkultury. 
 
Od 2004 roku organizowane przez redakcję tygodnika i Bibliotekę Elbląską „Letnie Ogrody Polityki” cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. W tym czterodniowym święcie kultury biorą udział także przyjezdni z trójmiasta, Olsztyna i innych miejscowości.
 
Program Festiwalu powstaje na podstawie listy laureatów i nominowanych do Paszportów „Polityki” – czyli wręczanej już od 16 lat niezwykle prestiżowej nagrody dla ludzi kultury. Paszporty cenione są zarówno przez artystów jak i krytyków sztuki.
 
Każdego dnia „Ogrodów” dziennikarze „Polityki” zapraszają do panelowych rozmów wybitnych pisarzy, reżyserów, krytyków kulturalnych, animatorów kultury i muzyków. Uzupełnieniem programu „Ogrodów” są plenerowe przedstawienia teatralne, wernisaże wystaw, happeningi artystyczne, warsztaty dziennikarskie, projekcje filmów.
Festiwal od lat sytuuje się w czołówce elbląskich imprez o zasięgu ponadregionalnym. Każdego roku w tym wydarzeniu bierze udział około 4.000 widzów, którzy cenią wysoki poziom ogrodowych dyskusji i koncertów niekoniecznie gwiazd pojawiających się na okładkach kolorowych pism i tabloidów.
Biblioteka Elbląska   zobacz więcej zdjęć ›
lokalizacja na mapie
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.