› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
 wyszukaj imprezę

Znajdź imprezę po słowie

Pokaż imprezy z przedziału

-
 kategorie imprez

Popołudnia z książką i nie tylko - W rocznicę wybuchu powstania

artystyczne  ›  wykład, prezentacja ponad rok temu    18.02.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Popołudnia z książką i nie tylko - W rocznicę wybuchu powstania
20 lutego
środa
data 20 lutego 2013 (środa)
godzina17:00
organizatorFilia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej
biletywstęp wolny

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej wraz z Elbląskim Forum Odtwórców Historycznych zapraszają w środę 20 lutego o godz. 17.00 na spotkanie z cyklu „Popołudnia z książką i nie tylko”, poświęcone powstaniu styczniowemu. Spotkanie poprowadzi elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk. Wstęp wolny.

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego, dlatego będzie to spotkanie poświęcone 150 rocznicy jego wybuchu, genezie,  przyczynach i upadku.

Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 r. wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie, trwało do jesieni 1864 r.  Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.

Powstanie przyczyniło się do korzystniejszego niż w dwóch pozostałych zaborach uwłaszczenia chłopów. Pozostawiło trwały ślad w polskiej literaturze (m.in. Orzeszkowa – Nad Niemnem, Dąbrowska – Noce i dnie, Żeromski – Wierna rzeka) i sztuce (Grottger – Polonia i Lithuania, Matejko – Polonia) XIX i XX wieku.

Spotkanie poprowadzi elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.