› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
 wyszukaj imprezę

Znajdź imprezę po słowie

Pokaż imprezy z przedziału

-
 kategorie imprez

O subkulturach w Salonie POLITYKI - spotkanie z Mirosławem Pęczakiem i Krzysztofem Skibą

artystyczne  ›  spotkanie ponad rok temu    6.03.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
O subkulturach w Salonie POLITYKI - spotkanie z Mirosławem Pęczakiem i Krzysztofem Skibą
13 marca
środa
data 13 marca 2013 (środa)
godzina18:00
organizator Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
tel. 55 611 31 56
biletyWstęp wolny

W środę 13 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na specjalny Salon POLITYKI, poświęcony książce Mirosława Pęczaka „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”. Gośćmi Salonu będą Mirosław Pęczak i Krzysztof Skiba, a w roli gospodarza i prowadzącego tym razem wystąpi Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński. Wstęp wolny.

Mirosław Pęczak, który jest gospodarzem elbląskiego Salonu „Polityki” tym razem pojawi się w roli gościa. Podczas spotkania będzie promował swoją najnowszą książkę pt. „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, wydaną właśnie przez Narodowe Centrum Kultury. Drugim gościem będzie Krzysztof Skiba – polski muzyk, tekściarz, satyryk i publicysta, współautor książki „Artyści, wariaci, anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych” (Narodowe Centrum Kultury, 2011). W latach 80-tych Krzysztof Skiba był współzałożycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego - organizacji anarchistycznej, która powstała w Gdańsku na początku lat 80-tych w opozycji wobec władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Spotkanie w Salonie POLITYKI poprowadzi Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

O książce:

Książka jest rodzajem tour de force, a więc odważną próbą syntezy obrazu kilkudziesięciu lat życia w PRL widzianego z wewnętrznej perspektywy subkultur, które zarówno kontestowały oficjalny wizerunek ustroju, jak i były osmotyczną próbą metonimicznie fundowanej próby „przylegania” do realiów Zachodu, świata traktowanego jako pożądany, daleki, ale nieosiągalny w istocie. Mimo iż autor analizuje bardzo odmienne formy subkultur, nicią przewodnią jego opowieści jest pokazanie, że izolacja świadomościowa młodego pokolenia nigdy nie była w latach powojennych pełna i zmniejszała się wraz z „gaśnięciem” ideologicznych podstaw funkcjonowania ustroju./ prof. Wojciech Burszta

Mirosław Pęczak (ur. w 1956 r.) jest kulturoznawcą, wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu kultury alternatywnej i młodzieżowej, stylów życia i socjologii kultury. Zajmuje się też badaniami uczestnictwa w kulturze, jest publicystą tygodnika „Polityka”. Wśród publikacji jego autorstwa wymienić należy między innymi „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Polska siła – skini, narodowcy, chuligani”, „Spontaniczna kultura młodzieżowa” (z J. Wertensteinem-Żuławskim), „Co się lubi, co się ma – Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski” czy „Kultura miejska w Polsce”.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.