› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
 wyszukaj imprezę

Znajdź imprezę po słowie

Pokaż imprezy z przedziału

-
 kategorie imprez

Galeria EL zaprasza: Noc Muzeów

okolicznościowe  ›   ponad rok temu    12.05.2016
Marta Małek
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Galeria EL zaprasza: Noc Muzeów
14 maja
sobota
data 14 maja 2016 (sobota)
godzina21:00
bilety2 zł

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w swoje progi podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Na odwiedzających czekamy w najbliższą sobotę, 14 maja, od godz. 21. Wstęp na wszystkie wydarzenia 2 zł – w cenie okolicznościowy znaczek.

W programie m.in. projekcje plenerowe filmów z działań performatywnych Kurta Fleckensteina (w przypadku niepogody przeniesione do wnętrza Galerii), o godz. 22 koncert Szelestu Spadających Papierków oraz zwiedzanie aktualnych ekspozycji: "Procesja Narcyzów" Andrzeja Bednarczyka oraz "mniej - więcej" Tycjana Knuta. Efektowną oprawę świetlną otrzymają także formy przestrzenne, znajdujące się na dziedzińcu Galerii EL.

Po godz. 23 zwieramy szyki z elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym i zapraszamy do Krużganka na wystawę plakatów i potańcówkę w klimatach PRL, podczas której zagrają Sz.Pan z Pewexu i DJ Witja.

***

Kurt Fleckenstein (ur. 5 grudnia 1949 w Hedddesheim koło Mannheim) – architekt krajobrazu, artysta zajmujący się sztuką ziemi, obiektu oraz instalacji. Sztuka już wcześniej kształtowała jego działania planistyczne – u podstaw rozpraw na temat krajobrazu oraz walki o nowoczesny obraz krajobrazu leżało życzenie kształtowania przestrzeni oraz regionów zgodnie z ideałami artystycznymi. Jego dzieła poświęcają uwagę otaczającemu je krajobrazowi lub przestrzeni miejskiej. W połączeniu z przyrodą powstają w ten sposób silne kontrasty pomiędzy monumentalnymi obiektami, często koloru rdzy, a towarzyszącą im zielenią. W swojej twórczości artysta odnosi się do nurtu minimal-artu znajdując nowe drogi interpretacji. Zawsze chodzi mu o zminimalizowanie, żeby obiekt sztuki był rzeczą samą w sobie, czymś, co nie symbolizuje niczego, a jest zwyczajnie obecne w otoczeniu, w którym się znajduje. Jako przykład można wymienić bramę wjazdową do Wrocławia. Fakt, iż wśród dzieł artysty obok geometrycznych obiektów stanowiących element krajobrazu można znaleźć instalacje związane z różnorodną tematyką społeczną świadczy o jego zaangażowaniu w zagadnienia społeczno-polityczne. Za pośrednictwem tych wypełniających całe pomieszczenia instalacji, które można zaliczyć do pop-artu lub sztuki przedmiotu artysta w sposób krytyczno-prowokujący zajmuje się tematyką aktualnych wydarzeń.
 
Szelest Spadających Papierków – formacja muzyczna powstała w 1981 roku w Gdańsku. Jest uznawana za prekursora polskiej muzyki awangardowej i noise. Dzięki otwartej formule przez zespół przewinęły się prawie wszystkie istotne postacie Gdańskiej Sceny Alternatywnej. W latach 80-tych jego muzycy związani byli z gdańską grupą artystyczną Totart i współtworzyli lokalne podziemie artystyczne. Zasłynęli dzięki występów podczas imprez organizowanych przez środowisko totartalne, w trakcie których prezentowali swoje rewolucyjne i radykalne podejścia do muzyki. "Szelest Spadających Papierków XXI wieku to szelest cybernetycznych stosów. Nie daje wytchnienia, ani ukojenia. To abstrakcyjny galimatias ośmiobitowych retro-dźwięków zapomnianej konsoli Nintendo zaplątany w gąszcz generatorowych pisków, zgrzytów i warkotów. Tu nie ma nawet namiastki melodii. Jest cybernetyczny trans, do którego główkami ruszają kondensatory i diody. To dyskoteka dla kserokopiarek i niszczarek dokumentów. Albo zestaw ulubionych mruczanek robota R2D2. Jakkolwiek ująć to w słowa – jedno jest pewne: to propozycja radykalna. Tylko dla największych śmiałków Kosmosu".

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.