› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Zobacz odzyskane dziedzictwo na muzealnej ekspozycji

› imprezy ponad rok temu    11.09.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zobacz odzyskane dziedzictwo na muzealnej ekspozycji

W sobotę, 12 września o godz. 13.00, w budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego otwarta zostanie nowa ekspozycja prezentująca muzealne nabytki z lat 2010-2014. Na wystawie zostaną zaprezentowane przede wszystkim bardzo liczne cenne przedmioty przekazane przez osoby prywatne oraz instytucje, a także zabytkowe przedmioty zakupione do zbiorów Muzeum w minionym pięcioleciu.

Eksponowane obiekty reprezentują różne dziedziny sztuki i historii. Obok malarstwa i rysunku zobaczyć będzie można archiwalia w postaci map i dokumentów, zabytkowe książki oraz zdjęcia wykonane w przedwojennych elbląskich zakładach fotograficznych. Wyeksponowany zostanie również zbiór dawnych monet, medali i odznaczeń oraz różnorodne obiekty pozyskane podczas badań poszukiwawczych. Na wystawie znajdą się też pięknie wykonane wyroby rzemiosła artystycznego, a także dawne narzędzia rolnicze i urządzenia techniczne z okresu niedawno minionego.

Do najciekawszych zakupionych eksponatów należą z pewnością: pięknie oprawiony druk z 1739 r., polichromowana XIX – wieczna skrzynia posagowa pochodząca z warsztatu żuławskiego, kolekcja monet bitych w mennicy elbląskiej oraz zbiór dokumentów związanych z postacią znanego elblążanina Heinricha Nitschmanna, zebranych z okazji 70 rocznicy jego urodzin w roku 1896. Wyjątkowym darem jest interesujący zespół XVIII – wiecznej ceramiki chińskiej, pochodzącej z ładunku chińskiej dżonki zatopionej w pobliżu Ca Mau oraz złocona chochla wazowa z elbląskiego warsztatu złotniczego Juliusza Gustawa Proella z ok. 1838 r.

Liczna grupa darów jest także rezultatem zrealizowanego w ubiegłych latach projektu „Muzea ponad granicami”. Muzeum zwróciło się wówczas do dawnych i obecnych mieszkańców Elbląga i regionu z propozycją współpracy przy tworzeniu ekspozycji poświęconych historii naszego miasta. Spotkało się to z życzliwością oraz żywym zainteresowaniem wielu osób. Efektem były nie tylko użyczenia, ale i liczne dary w postaci przedmiotów codziennego użytku z okresu międzywojennego, a także z czasów nam już bliższych, chociaż powoli odchodzących w zapomnienie.

Znaczna część nowo pozyskanych muzealiów znalazła już swoje miejsce na stałych ekspozycjach w naszym muzeum, większość jednak pokazana zostanie po raz pierwszy. Najbardziej wyjątkowy zakup – portret Kaspra Bekiesza, którego fundatorem są faktycznie mieszkańcy Elbląga – znajdzie swoje należne miejsce w specjalnie przygotowanym wnętrzu.

Chcemy podkreślić, że te wspaniałe dary stanowią nie tylko dokument minionych czasów, ale są też niezwykle cennym materiałem badawczym do odkrywania zapomnianych kart z historii naszego miasta i regionu.

Wystawa „Dary i zakupy 2010 – 2014”, możliwa dzięki hojności wielu osób i instytucji, wpisuje się w tematykę tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Dzięki Darczyńcom, bohaterom sobotniego wernisażu w Muzeum, nasze wspólne dziedzictwo nie zostanie utracone. Kultura materialna jest bowiem ważną spuścizną minionych epok, zasługującą na ochronę, dokumentowanie i jak najszersze udostępnienie.

Agnieszka Sławińska

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.