› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Zobacz, co powstało na plenerze w Kadynach

› bieżące ponad rok temu    2.09.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zobacz, co powstało na plenerze w Kadynach fot. nadesłane

Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza 10 września, o godz. 18 do Galerii Nobilis, na otwarcie wystawy prac, które powstały podczas ósmej edycji pleneru „Kadyny Wioska Sztuki".

Jak co roku, w wakacje, artyści spotykają się w Kadynach, by oddać się pasji tworzenia. Od 8 do 12 lipca malowali i rzeźbili pod kierunkiem profesora Wojciecha Sęczawy. Tradycyjnie podczas pleneru nie zabrakło motywów związanych z Kadynami. - Poprzez wybór tematu tworzenia kafli, zależało nam na podkreśleniu tej ważnej dawniej dla Kadyn sztuki rzemiosła – mówi Ewy Bednarskiej-Siwilewicz, koordynatorka pleneru CSE Światowid.

- Motywem były historia i legendy Kadyn. Powstały kafle w technice podszkliwnej i metodą reliefu. Ciekawym zdarzeniem było to znalezienie fragmentów kafli z przedwojennej manufaktury. - Okazuje się, że ich pozostałości można znaleźć nad Zalewem Wiślanym i w pobliskich rowach.

Są to tylko fragmenty kafli, ale stały się dla naszej grupy, inspiracją do tworzenia kolejnych replik i wzorów – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz. Działania ceramiczne to również rzeźba i tradycyjne wypalanie w piecu węgierskim, który został zbudowany na plaży. Wszyscy z niecierpliwością czekali na moment, kiedy piec można było rozebrać i oglądać efekty wypału. - Wokół pleneru skupiliśmy wiele działań plastycznych skierowanych do mieszkańców i turystów, takich jak na przykład rzeźba w piasku, w której wzięły udział dzieci – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizatorka pleneru.

- Kolejnymi działaniami były podróż ze szkicownikiem do Świętego Kamienia oraz akcja plastyczna w pobliżu bramy folwarku podczas, której powstały prace malarskie. W Świetlicy Kadyna o swojej twórczości opowiedział Wojciech Sęczawa, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W lipcu została tam otwarta wystawa prac powstałych podczas trwania w projektu „Ślady kultury dziedzictwo znane i nie znane", którą można było oglądać przez całe wakacje.

- Dziękujemy za współpracę pani Marlenie Dawidowskiej - prezes Stowarzyszenia w Kadynach, Dorocie Lebioda - opiekunowi Świetlicy oraz Ewie Kulickiej Świątek- sołtysowi Kadyn – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.

Plener jest częścią projektu "Śladami kultury - trakt tradycji i tworzywa" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.