› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Zmarła Ursula Karusseit, urodzona w Elblągu gwiazda niemieckiego teatru i filmu

› bieżące 6 miesięcy temu    2.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Ursula Karusseit na planie miniserialu Ursula Karusseit na planie miniserialu "Klęski i nadzieje" (Wege übers Land), 1968 r. fot. Bundesarchiv, Bild 183-G0926-0022-001 / CC-BY-SA 3.0

1 lutego 2019 r. w szpitalu w Berlinie zmarła Ursula Karusseit, urodzona w Elblągu gwiazda niemieckiego teatru i filmu. Popularna aktorka, która okazjonalnie pracowała również jako reżyser, miała 79 lat.

Ursula Karusseit była jedną z największych osobowości wschodnioniemieckiego teatru i filmu. W 2009 roku została uhonorowana Złotą Kurą, którą otrzymała za całokształt twórczości (niem. Goldene Henne für ihr Lebenswerk) – jedną z najbardziej prestiżowych nagród publicznych i medialnych w Niemczech. W tym samym roku statuetką wyróżniony został czeski polityk Václav Havel, niemiecka grupa rockowa Scorpions, czy też niemiecki prezenter telewizyjny Stefan Raab; w 2012 roku w kategorii Polityk Złotą Kurę otrzymał Lech Wałęsa.

Ursula Karusseit urodziła się 2 sierpnia 1939 roku w Elblągu, który wówczas nosił nazwę Elbing i wchodził w skład Prus Wschodnich. Po wysiedleniu w 1945 roku, Ursula Karusseit dorastała w Parchim i Gerze (NRD). W 1960 r. rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Berlinie Wschodnim (niem. Staatliche Schauspielschule Berlin), a po ich ukończeniu przez wiele lat (od 1969 do 1987 roku) grała w niemieckich teatrach, przede wszystkim w berlińskim Volksbühne (znanym wówczas formalnie jako Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz), zostając z czasem jedną z najważniejszych aktorek teatralnych w NRD. Zagrała oprócz tego w ponad 50 niemieckich filmach fabularnych i serialach. Do historii niemieckiego filmu przeszłą jej rola Gertrudy Habersaat w miniserialu "Klęski i nadzieje" (niem. "Wege übers Land") z 1968 r. Średnia oglądalność tego serialu, który m.in. mówi o wojennej rzeczywistości w okupacyjnej Polsce, osiągnęła w Niemczech Wschodnich poziom 77,7 %.  W ostatnich latach Ursula Karusseit była znana szerokiej publiczności jako Charlotte Gauss z serialu "In aller Freundschaft". (produkowanego przez MDR). Od 1998 r. wystąpiła w ponad 800 odcinkach.

Kiedy w 20009 roku niemiecki aktor Jaecki Schwarz przyznawał Ursuli Karusseit nagrodę medialną Złotej Kury za jej życiowy dorobek, powiedział coś wyjątkowego:

Jest jedną z największych aktorek ostatnich 50 lat. Zastanawiam się, dlaczego tak niewielu o tym wie. Może dlatego, że nie jest chamska i nie robi skandali, zbyt słodka, zbyt ładna, lub że jest zbyt wszechstronna. Ona jest legendą berlińskiego teatru. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 7
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.