› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Zmarł Janusz Hochleitner

› bieżące 11 miesięcy temu    5.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Zmarł Janusz Hochleitner   fot. profil społecznościowy Janusza Hochleitnera

4 sierpnia (sobota) w wieku 52 lat zmarł dr hab. Janusz Hochleitner  historyk, dziekan, profesor uniwersytecki (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku ds. konserwatorsko-naukowych. Funkcję tę pełnił od marca 2011 roku. 

Przyszedł na świat 15 maja 1966 roku w Pasłęku. Po studniach ukończonych na Uniwersytecie Gdańskim pracował w elbląskich szkołach podstawowwych i średnich. Do 1999 r. prowadził włąsną firmę wydawniczą. W 1994 r. obronił w Gdańsku pracę doktorską. Od 1996 r. był adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od 1 października 1999 r. był zatrudniony w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Przez 10 lat pełnił funkcję dziakana tej szkoły (1999-2008).  Następnie był profesorem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2008 roku habilitował się na tymże uniwersytecie. 

Od 1976 roku był związany z Elblągiem. Tu wstąpił w związek małżeński, tu też przyszły na świat jego dzieci – Szymon i Maria. Był absolwentem Szkoły Podstawowej nr 18, a następnie Liceum Ekonomicznego w Elblągu (technik ekonomista, specjalność finanse i rachunkowość). Pełnił funkcję kierownika Stacji Badań Społecznych przy Urzędzie Miejskim w Elblągu (1991 r.).

Pozostawił po sobie duży dorobek naukowy: 33 książki (w tym 19 redakcji prac naukowych) oraz przeszło 350 artykułów. Jest współautorem pierwszego podręcznika dla uczniów elbląskich szkół „Elbląg nasza mała ojczyzna”. Naukowo zajmował się się m.in. przeszłością Elbląga i całego regionu Polski północo-wschodniej, antropologią kulturową oraz rozwojem turystyki w subregionie elbląskim oraz na terytorium historycznej Warmii.

Był członkiem PTTK, wielkim miłośnikiem turystyki pieszej, w tym wypraw po tatrzańskich szlakach. Dużym zainteresowaniem darzył także nasz region, o czym świadczą m.in. jego liczne publikacje. Można wśród nich wymienić: "Patriotyczne, społeczne i organizacyjne aspekty funkcjonowania turystyki na Żuławach i Mierzei Wiślanej" pod red. Janusza Hochleitnera i Waldemara Moski, "Elbląg – nasza mała ojczyzna"  – wraz z Janem Charytoniukiem; "Kanał Elbląski – zabytek techniki wpisany w dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe".

Przypomnijmy,  że w dniu 1 czerwca Janusz Hochleitner złożył wypowiedzenie umowy o pracę w Muzeum Zamkowym w Malborku. Zgodnie z jego terminem miał tam być zatrudniony do końca sierpnia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 11
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kolega.
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Janusz - spoczywaj w pokoju.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.