Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wernisaż dwóch wystaw czasowych: „Złoto wikingów. Skarby a polityka od 1800 r.” oraz „Srebro wikingów. Skarb monet z Truso”. Wystawy przybliżą tajemnice wikińskich skarbów i pozwolą zgłębić fenomen tych niezwykłych znalezisk. Wernisaż odbędzie się 17 stycznia o godzinie 18:00 w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum.
„Skarb” to słowo, które od zawsze budzi emocje – kojarzy się z ogromnym bogactwem, ale w kontekście archeologicznym oznacza wyjątkowe znaleziska, które niosą ze sobą ślady dawnych kultur i tradycji.
Złoto wikingów. Skarby a polityka od 1800 r.
Wystawa objazdowa, stworzona przez prof. Isabelle Dolezalek i Charlotte Wenke, a wyprodukowana przez berlińskie studio museeon, opowiada historię wikińskich skarbów z Hiddensee i Hoen, które po ich odkryciu stały się nie tylko cennymi artefaktami, ale także elementami wielkiej polityki, wojen i prób zawłaszczenia. Jakie są losy złota wikingów dzisiaj?
Srebro wikingów. Skarb monet z Truso
Wczesnośredniowieczny port handlowy Truso, położony na terenie dzisiejszej Polski, był jednym z ważniejszych miejsc wikingów. Odkryto tam ponad 14 tysięcy zabytków, w tym 257 tysięcy przedmiotów codziennego użytku, ale tylko jeden skarb – odkryty niemal 40 lat temu. Dopiero teraz skarb z Truso został zaprezentowany na osobnej wystawie. Choć jego wartość jest skromniejsza w porównaniu do skarbów z Hiddensee czy Hoen, to kryje on fascynującą historię. Zbiór 11 monet i 5 fragmentów stanowi świadectwo dalekosiężnych kontaktów handlowych wikingów oraz tajemniczych praktyk ukrywania cennych przedmiotów w ziemi.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.