› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

„Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy” – spotkanie z Grażyną Wosińską

› rozwój i edukacja ponad rok temu    18.10.2015
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
„Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy” – spotkanie z Grażyną Wosińską fot. Bartłomiej Ryś

W piątek (16 października) o godzinie 18:00 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha odbyło się autorskie spotkanie z Grażyną Wosińską, która po raz kolejny sięgnęła w głąb historii Elbląga, czego efektem jest najnowsza książka zatytułowana „Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy”.

Jej poprzednia opowieść dotyczyła Sprawy Elbląskiej i była pierwszą próbą – jakże udaną – opowiedzenia o wydarzeniach 1949 roku. Autorka powróciła do tego okresu po raz drugi, aby prześwietlić jedną z największych zagadek tamtych ciemnych, ponurych czasów – zabójstwa Stefana Bocieja, którego dokonali jego koledzy. 

W wypełnionej po brzegi salce zgromadzili się czytelnicy, którzy pragnęli dowiedzieć się, jak wyglądała praca nad książką. Wśród publiczności nie mogło zabraknąć osób, bez których ta historia byłaby niepełna. Autorka z wielką skrupulatnością odsłaniała kolejne etapy budowania swojej opowieści: pracy nad dokumentami, spotkaniami ze świadkami czasów komunistycznej zawieruchy, odkrywaniu kolejnych ciekawych faktów tego okresu, ale przede wszystkim o próbie zrozumienia bohaterów książki i ich wyborów.

Książka – żeby zbyt wiele nie zdradzać – dotyczy jednej z licznych organizacji młodzieżowych – KUL, która została założona w 1949 roku w Elblągu. Należący do niej młodzi ludzie wzorowali się na zakonie krzyżackim i nie godzili się na to, jak wyglądała rzeczywistość pod autorytarnymi rządami sowieckimi. Jej członkowie dopuścili się zbrodni (a może był to jednak wyrok?) w obawie przed ujawnieniem ich działań bezpiece przez jednego z ich kompanów.

Serdecznie polecamy lekturę książki. Jest nie tylko kopalnią wiedzy, ale i zmyślnie napisaną powieścią, która trzyma w napięciu niczym mroczny, osnuty tajemnicą kryminał z zaskakującą pointą. „Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy” to przede wszystkim historyczny peryskop, za pomocą którego możemy przenieść się w odległe czasy szalejącego w Elblągu – pełnego sprzeczności i okrucieństwa – komunizmu. Dzięki lekturze tej książki odżywa zbiorowa świadomość społeczna, którą łatwiej jest budować, gdy na linii czasu możemy oznaczyć momenty wspólne – niezależnie od tego, jak ciężkie do strawienia by nie były.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Basenji
ponad rok temu ocena: 50%  2
Bardzo ciekawe spotkanie, bardzo zaskakujące dla publiczności ze względu na świadków tamtej historii. Gratulacje dla autorki za fascynującą lekturę.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rejtan
ponad rok temu ocena: 14%  1
za dużo w Elblągu rezunów i ukraińców było!! i żydowsko-kacapskiej swołoczy!! ,wszystko zwalali na Polaków.I dalej to kuresrwo w czerwonym zagłębiu Elbląskim funkcjonuje!!!!! i tego rezuna Mirona Sycza promujeą taka POjebana Platforma dla koryta z każdą, mendą wejdzie w układ czy to pederaści !!czy faszyści,niewazne
odpowiedz oceń komentarz 1 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.