› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Zaproszenia ślubne – kiedy i jak zapraszać na ślub?

› poradnik ponad rok temu    12.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zaproszenia ślubne – kiedy i jak zapraszać na ślub?

Ślub powinien być najpiękniejszym dniem w całym życiu, dlatego na pewno chcecie, aby towarzyszyli Wam wtedy Wasi najbliżsi. Musicie więc ich… zaprosić! Jak to zrobić? Kogo wypada zapraszać osobiście, a do kogo wystarczy wysłać zaproszenie pocztą? Wskazówki znajdziecie w poniższym artykule.

Wybierzcie zaproszenia ślubne
 

Przygotowania do ślubu czas zacząć! Pierwszy krok to wybór motywu przewodniego całego ślubu i wesela – to on powinien przebijać się już na zaproszeniach. Może to być wybrany kolor, element dekoracyjny (np. kwiaty czy koronki), styl (np. ekologiczny lub zabawny).

Jeśli jednak jeszcze nie jesteście zdecydowani na określony motyw (lub też po prostu nie chcecie się do niego ograniczać), to wybierzcie zaproszenia uniwersalne: z Waszymi zdjęciami lub w ulubionym kolorze.

zaproszenie-ze-zdjeciami-panstwa-mlodych.jpg

Sporządźcie listę gości
 

Skoro już wiecie, jakie zaproszenia chcecie wręczać swoim gościom, to czas najwyższy ustalić… komu będziecie je wręczać. Wbrew pozorom sporządzenie takiej listy to niełatwa sprawa! Czy na pewno chcecie zapraszać wujka ze strony babci Zosi?

Zamawiając zaproszenia powiększcie liczbę gości o 10%. Zapasowe egzemplarze przydadzą się, gdy popełnicie błąd podczas wypisywania lub gdy okaże się, że o kimś zapomnieliście, tworząc listę.

Ważna wskazówka: zgodnie z zasadami etykiety, osobne zaproszenie należy wręczyć pełnoletnim członkom rodziny. Młodszych zaprasza się wraz z rodziną – jeśli jednak jest to osoba bliska (np. siostra), zawsze możecie zrobić wyjątek i zaprosić ją z towarzyszem lub towarzyszką na osobnym zaproszeniu.

Kiedy należy zapraszać gości na ślub?
 

Zasady savoir-vivre’u mówią, że na ślub należy zaprosić najpóźniej na miesiąc przed wydarzeniem. Czy nie jest to jednak za późno? Przecież dla gościa taki ślub to również przygotowania: kreacja, prezent, transport… Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapraszanie na ok. 3 miesiące przed tym dniem.

Jak zapraszać na ślub?
 

Zapraszać można telefonicznie lub osobiście. Jest jednak podstawowa zasada: jeśli chcecie, aby ktoś był z Wami w tym dniu, to musi on otrzymać zaproszenie na papierze.

Nawet kiedy któryś z gości mieszka daleko, należy wysłać je listownie. Co więcej, w momencie wysyłki wypada też zadzwonić z tą informacją – w razie gdyby list nie dotarł.

zaproszenie-na-slub-w-formie-kartki-pocztowej.jpg

Wyznaczcie „trasę” zapraszania
 

Skoro już wiecie kiedy i jak zapraszać, to ruszajcie w drogę – jak się okazuje jednak zapraszanie to również wyzwanie logistyczne. Kogo wypada zaprosić osobiście i zawieźć zaproszenie? Komu wystarczy je wysłać pocztą?

Osobiście wypada zaprosić przede wszystkim starszych członków rodziny, czyli babcie i dziadków. W ten sam sposób zapraszamy tych najbliższych: rodzeństwo, rodziców chrzestnych, świadków. W wyjątkowych sytuacjach (np. naprawdę bardzo duża odległość od miejsca zamieszkania) osoby te można zaprosić telefonicznie i oczywiście wysłać zaproszenie pocztą.

Pozostałych gości możecie również zaprosić osobiście – zwłaszcza jeżeli mieszkają blisko Was. Jest to zawsze mile widziane i nigdy nie jest nietaktem.

Gdy zaplanujecie „trasę” zapraszania, koniecznie uprzedźcie gości o wizycie! Postąpicie wtedy zgodnie z zasadami etykiety, a poza tym unikniecie niemiłej niespodzianki, gdy nie zastaniecie mieszkańców w domu.

Źródło użytych zdjęć zaproszeń ślubnych: https://z-milosci.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.