› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Zapraszanie na ślub – jak uniknąć faux pas?

› poradnik ponad rok temu    12.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zapraszanie na ślub – jak uniknąć faux pas?

Ślub za pasem, wszystko już przygotowane, czas zaprosić gości. Uwaga! Podczas zapraszania na ślub bardzo łatwo jest o nietakt. Zastosuj się do naszych wskazówek i uniknij faux pas!

Prawa autorskie do zdjęć zaproszeń: https://rozsadnepannymlode.pl/

Jak powinny wyglądać zaproszenia ślubne?
 

Jeżeli chodzi o wzór zaproszenia, to mamy pełną dowolność: od gładkich i eleganckich minimalistycznych zaproszeń, poprzez te ze wzorami kwiatowymi i koronkowymi, aż po zabawne i z naszymi zdjęciami.

Warto dostosować zaproszenia - jako element papeterii ślubnej - do motywu przewodniego całego dnia; przykładowo, jeżeli chcemy udekorować salę jedynie różami, to róże powinny gościć również na zaproszeniach.

Niezależnie jednak od wzoru zaproszenia, musi ono być schludne, czyste i czytelne. Zaproszenia ślubne powinny być wydrukowane na papierze dobrej jakości i faktury – nie mogą przypominać przecież ulotki. Do samego zaproszenia powinna zostać dobrana odpowiednia koperta.

zaproszenie-boho-floral.jpg

 

Jak wypisywać zaproszenia ślubne?
 

Przyjęło się, że w zaproszenia wypisywane są jako trzecia osoba liczby mnogiej, tj. „oni” (np. Anna i Tadeusz Kowalscy mają zaszczyt zaprosić…). Coraz częściej jednak pary młode odchodzą od tego schematu i posługują się pierwszą osobą liczby mnogiej („my”).

Jeśli chodzi o samą treść zaproszenia, to zdecydowanie bardziej elegancką formą jest zwarta informacja, bez zbędnych ozdobników, rymów i żartów. Powód jest prosty: nie każdy gość musi zrozumieć, o co Wam dokładnie chodzi! W takich przypadkach barierę często stanowi język (np. gdy gość jest obcokrajowcem), ale też wiek – starsi wciąż często uważają, że wierszyki na zaproszeniach ślubnych są po prostu nieeleganckie.

Nieważne, czy wybierzecie całkowicie formalny lub też mniej formalny styl zaproszenia - pamiętajcie, że koniecznie muszą się w nim znaleźć następujące informacje:

 • Imiona i nazwiska pary młodej;
 • Data i godzina uroczystości;
 • Dokładny adres miejsca ślubu;
 • Gdy zapraszamy też na wesele – dokładny adres miejsca przyjęcia;
 • Imiona i nazwiska zaproszonych osób.

Warto również wyraźnie podkreślić, jeżeli jest to zaproszenie jedynie na ślub – bez przyjęcia weselnego. Najprostszym sposobem jest wybranie wzoru z napisem „zaproszenie na ślub” już na okładce.

Uwaga na pułapki podczas wypisywania zaproszeń!

 • W zaproszeniu – w odróżnieniu od zwykłego listu czy widokówki – nie wpisujemy daty wysłania (wypisania), nie składamy też podpisów.
 • Zanim wręczysz komuś zaproszenie, upewnij się, że nie ma w nim żadnej literówki i błędu oraz czy poprawnie odmieniłaś imiona i nazwiska gości.

 

blekitne-kwadratowe-zaproszenie-na-slub.jpg

 

Osoby towarzyszące – jak je zapraszać?
 

Kolejną kwestią, która przysparza wielu problemów podczas wypisywania zaproszeń, są osoby towarzyszące. Czy jeśli kuzynka spotyka się z chłopakiem od miesiąca, to wypada go również zaprosić? A jeśli tak, to jak wypisać zaproszenie, nie znając jego imienia i nazwiska?

Zgodnie z zasadami saviur-vivre’u, jeżeli zapraszamy osoby pozostające w związkach małżeńskich lub też w stanie narzeczeńskim, to na zaproszeniu powinny pojawić się imiona i nazwiska obojga partnerów. Dzisiejsze pary młode regułę tę stosują również w przypadkach związków nieformalnych, które są długotrwałe.

Jeśli więc kuzynka spotyka się z chłopakiem od miesiąca, to wystarczy na jej zaproszeniu dodać formułkę „z osobą towarzyszącą”. Co więcej, jeżeli kuzynka nie ukończyła jeszcze 18 lat, to nie musimy zapraszać jej z partnerem, a możemy ją potraktować jako część zapraszanej rodziny. Wszystko zależy wtedy od naszych relacji z kuzynką, a nie od zasad etykiety.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.