› poradnik |
ponad rok temu
12.04.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Ślub za pasem, wszystko już przygotowane, czas zaprosić gości. Uwaga! Podczas zapraszania na ślub bardzo łatwo jest o nietakt. Zastosuj się do naszych wskazówek i uniknij faux pas!
Prawa autorskie do zdjęć zaproszeń: https://rozsadnepannymlode.pl/
Jeżeli chodzi o wzór zaproszenia, to mamy pełną dowolność: od gładkich i eleganckich minimalistycznych zaproszeń, poprzez te ze wzorami kwiatowymi i koronkowymi, aż po zabawne i z naszymi zdjęciami.
Warto dostosować zaproszenia - jako element papeterii ślubnej - do motywu przewodniego całego dnia; przykładowo, jeżeli chcemy udekorować salę jedynie różami, to róże powinny gościć również na zaproszeniach.
Niezależnie jednak od wzoru zaproszenia, musi ono być schludne, czyste i czytelne. Zaproszenia ślubne powinny być wydrukowane na papierze dobrej jakości i faktury – nie mogą przypominać przecież ulotki. Do samego zaproszenia powinna zostać dobrana odpowiednia koperta.
Przyjęło się, że w zaproszenia wypisywane są jako trzecia osoba liczby mnogiej, tj. „oni” (np. Anna i Tadeusz Kowalscy mają zaszczyt zaprosić…). Coraz częściej jednak pary młode odchodzą od tego schematu i posługują się pierwszą osobą liczby mnogiej („my”).
Jeśli chodzi o samą treść zaproszenia, to zdecydowanie bardziej elegancką formą jest zwarta informacja, bez zbędnych ozdobników, rymów i żartów. Powód jest prosty: nie każdy gość musi zrozumieć, o co Wam dokładnie chodzi! W takich przypadkach barierę często stanowi język (np. gdy gość jest obcokrajowcem), ale też wiek – starsi wciąż często uważają, że wierszyki na zaproszeniach ślubnych są po prostu nieeleganckie.
Nieważne, czy wybierzecie całkowicie formalny lub też mniej formalny styl zaproszenia - pamiętajcie, że koniecznie muszą się w nim znaleźć następujące informacje:
Warto również wyraźnie podkreślić, jeżeli jest to zaproszenie jedynie na ślub – bez przyjęcia weselnego. Najprostszym sposobem jest wybranie wzoru z napisem „zaproszenie na ślub” już na okładce.
Kolejną kwestią, która przysparza wielu problemów podczas wypisywania zaproszeń, są osoby towarzyszące. Czy jeśli kuzynka spotyka się z chłopakiem od miesiąca, to wypada go również zaprosić? A jeśli tak, to jak wypisać zaproszenie, nie znając jego imienia i nazwiska?
Zgodnie z zasadami saviur-vivre’u, jeżeli zapraszamy osoby pozostające w związkach małżeńskich lub też w stanie narzeczeńskim, to na zaproszeniu powinny pojawić się imiona i nazwiska obojga partnerów. Dzisiejsze pary młode regułę tę stosują również w przypadkach związków nieformalnych, które są długotrwałe.
Jeśli więc kuzynka spotyka się z chłopakiem od miesiąca, to wystarczy na jej zaproszeniu dodać formułkę „z osobą towarzyszącą”. Co więcej, jeżeli kuzynka nie ukończyła jeszcze 18 lat, to nie musimy zapraszać jej z partnerem, a możemy ją potraktować jako część zapraszanej rodziny. Wszystko zależy wtedy od naszych relacji z kuzynką, a nie od zasad etykiety.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |