› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Wystawa inspirowana starodrukami ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej - dziś wernisaż

› bieżące ponad rok temu    7.02.2013
Konrad Kosacz
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
18 zdjęćWystawa inspirowana starodrukami ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej - dziś wernisaż fot. Konrad Kosacz

Pracownia konserwacji co rusz prezentuje nam ciekawe wystawy, chcąc zwrócić uwagę na jej cenne zbiory. Tym razem mamy do czynienia chyba z najciekawszą wystawą, pośrednio związaną z ze zbiorami starodruków z Biblioteki Elbląskiej.

Już dziś (7 lutego) o 17.30 nastąpi otwarcie wystawy "Tam i tu". Wystawa jest wspólnym dziełem Pracowni Konserwacji z Elbląga i osób związanych z Wydziałem sztuk pięknych w Toruniu. 
Zapytałem pomysłodawczynię wystawy o to, co dziś będziemy mogli zobaczyć w galerii Spatium Novum:

Joanna Sitko – doktorantka UMK na Wydziale Sztuk Pięknych. Pomysłodawczyni wystawy.
- Pomysł powstał podczas pracy przy projekcie obejmującym konserwację starodruków. Muszę zaznaczyć że, oprócz tego, że jestem konserwatorem zabytków, jestem także artystką. Chętnie przetwarzam różnego rodzaju obiekty. Ode mnie wyszła inicjatywa zrobienia wystawy. Przekazałam koleżankom i kolegom zdjęcia przedstawiające rysunki ze starodruków, spotkało się to z bardzo dużym entuzjazmem. Nawet pojawiły się głosy wielu osób, że ryciny ze starodruków są na tyle współczesne, że aż szkoda je przetwarzać. Mogły by nawet samodzielnie występować w sztuce współczesnej.

Praca nad wystawą polegała na tym, że artyści wybraną przez siebie pracę przetwarzali według własnych upodobań. Efekty są bardzo zróżnicowane. Techniki wykonania także. Począwszy od klasycznego malarstwa, rysunku czy grafiki, kończąc na pracach opierających się o nowe media: instalacja wideo, animacja. Mamy też obrazy, które zmieniają się pod wpływem promieni UV. Głównym powodem urozmaicenia tej wystawy jest to, że udział w wystawie biorą różne osobowości, w tym także dojrzali twórcy.

Magdalena Toczydłowska-Talarczyk. Ukończyła Grafikę Warsztatową i Projektowanie Graficzne na UMK w Toruniu. Jedna z autorek prezentowanych obrazów.

Z pracowni Konserwacji dostaliśmy do dyspozycji bardzo duży zbiór z dokumentacji starodruków. Każdy z artystów wybrał ilustrację, która jest mu najbliższa. Następnie przetworzył ją na swój sposób. Prezentując efekty pracy zestawiamy ilustrację, którą się inspirowaliśmy i swoją pracę. Stąd też tytuł wystawy "Tu i Tam", W projekcie udział biorą studenci i  absolwenci. Nie mamy narzuconego nic z góry. Pomysłów było dużo a czasu trochę mało.Starodruki są cennym żródłem inspircji, na pewno jeszcze nie raz będę z tego korzystała w swoich pracach. 
Ja zdecydowałam się na album fauny i flory. Były w nim ilustracje czysto badawcze, przedstawiające organizmy i rośliny istniejące, a z drugiej strony można wśród nich znaleźć przedstawienia zwierząt fantastycznych, wymyślonych, np. syreny, trytony. Starałam się pokazać te stworzenia na nowo, w sposób bardziej groteskowy, ironizujący kontakt człowieka z naturą. Spróbowałam znaleźć połączenie pomiędzy człowiekiem współczesnym a tymi nieistniejącymi stworzeniami i stworzyć z tego hybrydy.Posługuję się technikami klasycznymi: kredka, ołówek, farbami.  

Pracownia konserwacji przy Elbląskiej Biliotece jest profesjonalnie i w pełni wyposażona. Na stałe zatrudnionych jest tam trzech konserwatorów. Głównym zadaniem pracowni jest kompleksowa ochrona najstarszego księgozbioru biblioteki. Prowadzona jest konserwacja całościowa jak i konserwacja zachowawcza - masowa. 

Joanna Sroka – konserwator zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej. 
- Pomysł wystawy narodził się w czasie realizacji dwóch projektów na konserwację zachowawczą druków od XV do XVIII w. W czasie projektów przejrzeliśmy setki książek, dla których wykonaliśmy dokumentację fotograficzną i opisową starodruków. W czasie tych prac natrafialiśmy na różne cudeńka, co niewątpliwie jest sztuką ilustracji książkowej w dawnych wiekach. Zebrał się z tego całkiem pokaźny zbiór tego wszystkiego. Żal by było tego nie wykorzystać, więc pokazałyśmy to artystom z Torunia. Ku naszemu zdziwieniu odzew z ich strony był bardzo duży. 

Wystawa ma również na celu popularyzowanie zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej, które elblążanom nie są jeszcze dobrze znane. Biblioteka posiada zbiór ponad 57 tys. książek zabytkowych. Perełką są dwa najstarsze rękopisy z XV w. i 69 inkunabułów – czyli książki, które powstały od momentu powstania drukarstwa do końca XV w. 
 

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sptium Novum i będzie można ją oglądać w godzinach otwarcia biblioteki.

ilość zdjęć 18 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.