› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Wygraj książkę o elbląskiej bezpiece i nie tylko

› bieżące 9 miesięcy temu    27.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Wygraj książkę o elbląskiej bezpiece i nie tylko fot. IPN w Gdańsku / Marcin Mongiałło

Publikacja: „Pierwsza dekada. Aparat Bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956” to pierwsza książka całościowo traktująca historię regionalnej bezpieki. Na jej kartach, nie bez powodu, słowo Elbląg występuje 113 razy. Weź udział w konkursie, a może wygrasz tę książkę. 

Elbląska bezpieka była jedną z największych w ówczesnym województwie gdańskim.

 W latach 1945-1947 liczyła ponad 70 funkcjonariuszy. Później było mniej, ale swojej roli urząd nie stracił

- mówi dr Daniel Czerwiński, autor ksiażki.

Urzędem Bezpieczeństwa w Elblągu kierowało ośmiu szefów.

Najbardziej „znanym” był Stanisław Supruniuk, głównie z powodu jego wcześniejszej działalności w południowo-wschodniej Polsce. Tam wydano na niego wyrok śmierci (podjęto dwie próby jego wykonania), za to, jak aktywny był w zwalczaniu podziemia, więc trafił na Pomorze.
Miał on też spory udział w rozbiciu oddziału Antoniego Żubryda „Zucha”. Przybywając do Gdyni, a następnie Elbląga, był on już  „doświadczonym” bezpieczniakiem

- wyjaśnia historyk.

Publikacja doktora Daniela Czerwińskiego szczegółowo opisuje funkcjonowanie aparatu represji w powojennym województwie gdańskim. 

Jak wyglądała jego struktura? Kim byli tworzący go ludzie? Jak odnajdywali się oni w powojennej rzeczywistości Pomorza Gdańskiego? Co stanowiło dla nich największe wyzwanie? Jaka była skala represji wobec społeczeństwa? W jakich warunkach przebywali więźniowie UB? Jak zapamiętały swych oprawców ofiary systemu komunistycznego?
Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdzie Czytelnik w książce, która jest pierwszą tak szeroką charakterystyką działalności aparatu bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim

- czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, wydawcy książki. 

Książka jest 59 tomem opublikowanym w ramach serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.
Publikacja nagrodzona pierwszą nagrodą – „Remusową Karą” – w kategorii „opracowania naukowe i eseje” w konkursie literatury pomorskiej na XVIII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2017”
.

Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956 (Gdańsk 2016). O promocji tej ksiażki pzeczytaj tutaj.

KONKURS!
Możesz wygrać książkę: „Pierwsza dekada. Aparat Bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956”, wystarczy, że wyślesz maila na adres konkursy@elblag.net. Tytuł wiadomości: bezpieka. Odpowiesz na pytanie: dlaczego chcesz otrzymać tę książkę? Należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu. Tylko zwycięzcę poinformujemy o wygranej. Nagroda do odebrania w redakcji. Na zgłoszenia czekamy do 28 marca, do godziny 10:00. Powodzenia! 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ KR
9 miesięcy temu 2
Ujawnìć wszystkich współpracujących z UB księży i ich dzieci. Lista będzie długa.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
10 miesięcy temu ocena: 75%  1
Ciekawe ile jest w niej nazwisk elbląskich oprawców dziś samozwańców Komitetu Odchodów Demokracji?Czy właśnie tego się boją.,ujawnienia prawdy?
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.