› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Współcześnie o sztuce sprzed pół wieku

› bieżące ponad rok temu    27.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

W miniony czwartek w murach Galerii EL odbył się wernisaż otwierający wystawę Miasto – Przestrzeń – Maszyna, zorganizowanej w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Biennale Form Przestrzennych.

Jak pisze o swojej ekspozycji Galeria EL, wystawa Miasto-Przestrzeń-Maszyna odwołuje się do w warstwie ideowej do I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku. Przypadek Elbląga jest doskonałym przykładem realizacji modernistycznej utopii artystycznej, formułowanej z tej samej perspektywy; rzeźba monumentalna wykonana z metalu miała w jej myśl znaleźć się w obrębie przestrzeni publicznej za sprawą powiązania pracy robotnika i artysty.

Gośćmi jubileuszowej wystawy byli twórcy dobrze znanych dzisiaj form przestrzennych. Wśród nich był Artur Brunsz i to właśnie jego wypowiedź wywołała we mnie największe zainteresowanie. Wspominał prawdziwą historię - robotników którzy spawali wizje narysowane przez artystów i spotkanie z sekretarzem PZPR Edwardem Ochabem, który nie był w stanie uwierzyć, co stworzyli robotnicy z ZAMECHU.

Tej historii osobiście zabrakło mi w samej wystawie, która jak na 50-lecie jest nieco zbyt...współczesna? Po obejrzeniu całej ekspozycji poczułem historyczny niedosyt tego, co wydarzyło się pół wieku temu. Jednak nie chcę jej w żaden sposób negować czy podważać, gdyż każdy interpretuje sztukę na swój własny sposób. Tę interpretację pozostawiam już każdemu, kto zdecyduje się wybrać na wystawę. Wystawę, którą mimo osobistego niedosytu historii, polecam. Ekspozycję w murach Galerii EL można zwiedzać do 31 sierpnia, a więcej informacji o samej wystawie znajdziemy na stronie galerii.
 

ilość zdjęć 40 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.