› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Wsie elbląskie – wsie z duszą

› bieżące 10 miesięcy temu    11.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. internet

Społecznicy nie rodzą się na kamieniu. Ludzi z pasją można spotkać w każdej miejscowości. Prawdą jest jednak, że ich działania widać najbardziej w małych środowiskach. Gdy trafi się tam taki człowiek (grono ludzi) to potrafi (potrafią) zarazić swoją pasją całą społeczność. A potem, cóż często tak bywa, uczniowie przerastają mistrzów. I wtedy powstaje „miejscowość z duszą”.

Miejscowości takich nie brakuje w naszym regionie (powiatach elbląskim i braniewskim).

Pogrodzie - „Wioska Dzieci”, zyskało tę nazwę nie bez powodu. W istniejącej tu w latach 1946-1970 izbie porodowej narodziło się 3763 dzieci (60 w miesiącu!). Dzisiaj o takim rezultacie można tylko pomarzyć, choć bocianów tu nie brakuje. Szlakiem ich gniazd prowadzi odwiedzających specjalnie przygotowana gra terenowa. W ofercie miejscowości znajdują się także wycieczki rowerowe po okolicy, a głodni turyści mogą posilić się miejscowym specjałem – „bocianem na słodko”, wypiekiem tutejszych gospodyń. W Wiosce Dzieci nie brakuje atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych – co roku organizowany jest Powiatowy Przegląd Teatrzyków Dziecięcych oraz Zlot Urodzonych w Pogrodziu. Na warsztatach rękodzielniczych każdy może wykonać kartkę, która będzie pamiątką z pobytu w bocianiej miejscowości.

Aniołowo (jedyna wieś w Polsce o takiej nazwie!) wita gości zapachem produkowanych tu specjałów – ruchańców, diabelskiej kity oraz anielskiej pokusy. Ich receptury można poznać uczestnicząc w warsztatach kulinarnych. Poza nimi można także wziąć udział w zajęciach kuglarskich i rękodzielniczych.

Miłośnicy przechadzek także nie będą zawiedzeni Aniołowem, podobnie jak fascynaci kultury materialnej, którzy mogą zobaczyć tu skansen maszyn rolniczych. Zwolenników silniejszych wzruszeń z pewnością poruszy występ teatru ognia „Angels in the Fire”.

W Kadynach, albo raczej „Cesarskich Kadynach” żywy jest jeszcze duch dynastii Hohenzollernów. Ostatni władca z tego rodu – cesarz Wilhelm II szczególnie upodobał sobie ten zakątek.

Historię i unikatową architekturę Kadyn można poznać podczas spaceru śladami Wilhelma II. Jedną z miejscowych atrakcji jest cykliczna impreza „Cesarska majówka”, podczas której skosztować można cesarskiego jadła i trunków oraz wybić pamiątkowy cesarski dukat.

Jędrychowo, to wioska „Jak u Babci”. Temat przewodni opiera się na dawnych tradycjach, obyczajach oraz zabawach związanych z życiem na wsi. Mieszkańcy wioski oferują swoim gościom udział w grze terenowej „Śladami babcinych schadzek” oraz powrót do krainy zabawek z dziecięcych lat. Na warsztatach kulinarnych lokalne gospodynie dzielą się sekretami swoich babć i niemal każdego nauczą tradycyjnego wypieku chleba oraz wyrobu tutejszych specjałów – dzymbdzołków.

Kamionek Wielki to nieduża wieś położona w powiecie elbląskim, w gminie Tolkmicko na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Krajobraz wioski stał się inspiracją do utworzenia miejscowości tematycznej ryb i szuwarów. Lokalne gospodynie słyną ze swoich potraw rybnych, zaś panowie są mistrzami w połowie i wędzeniu ryb.

Warto tu zajrzeć – dla rozkoszy duszy i ciała. Niepowtarzalne przeżycia daje krajobraz widoków wysokich wzgórz w połączeniu z panoramą Zalewu Wiślanego. A po ciężkim dniu wędrówek, pokrzepienie strudzonych ciał gwarantuje rybny przysmak zakropiony domową nalewką.

Na grzyby zapraszają mieszkańcy Narusy – „Osady pod Kapeluszem”. Narusa jest regionalnym „zagłębiem grzybowym”, dlatego wybierając się do tej miejscowości należy zawczasu przygotować koszyczki na grzyby lub grzybowe ciasteczka i naruskie nalewki: „Kiafę” i „Ogierówkę”. Odwiedzającym tę miejscowość do gustu na pewno przypadną przejażdżki bryczką i staropolskie jadło.

Suchacz rozwija się od 9 lat jako „Wioska Kaperska”. Miejscowość zawdzięcza swoją nazwę bitwie morskiej, która rozegrała się 15 września 1463 roku na wodach Zalewu Wiślanego na wysokości Suchacza. Polska elbląsko-gdańska flota kaperska licząca 30 okrętów rozgromiła doszczętnie licząca 44 okręty flotę krzyżacką.

W centrum Suchacza znajduje się obelisk upamiętniający to wydarzenie. Warto odwiedzić miejscową plażę i port jachtowo-rybacki oraz Niepubliczną Szkołę Podstawową imienia Kaprów Polskich, prowadzoną przez Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolic. Z jej wieży rozciąga się piękny widok na Mierzeję Wiślana, a w zabytkowym wnętrzu znajdziemy m. in. oryginalny piec z początku XX wieku, płaskorzeźbę fleuty oraz wykonaną przez mieszkańców Suchacza makietę bitwy morskiej z 1463 roku.

Wielkie Wierzno to „Wioska Rodzinna”, od pokoleń zamieszkała przez trzy duże rody. Ofertą miejscowości są zabawy dla małych i dużych z robienia baniek mydlanych i budowania domków. Tutejszą atrakcją jest zabytkowy kościół, zabytki przyrody oraz Muzeum Rzeczy Ruchomych, czyli kolekcja lokalnego hobbysty – Józefa Kuciaka. Również miłośnicy jeździectwa znajdą tu coś dla siebie, korzystając z oferty lokalnej stajni, a małe i duże damy mogą własnoręcznie wykonać biżuterię. Cykliczną imprezą organizowaną przez mieszkańców Wielkiego Wierzna są „Spotkania rodzinne”.

Łęcze – „Wioska Wiatru i Podcieni” słynie ze specyficznych zabudowań domów podcieniowych. Taki rodzaj architektury dominował w wiosce już na początku XIII wieku. W 2008 roku założone zostało Stowarzyszenie „Łęcze – wieś z perspektywą”, które realizuje projekty, organizuje imprezy sportowe i kulturalne, a także działa na rzecz pracy z dziećmi i młodzieżą. Łęcze to jedną z najstarszych wsi powiatu elbląskiego, posiada bogate dziedzictwo historyczne. Do dnia dzisiejszego można zobaczyć pozostałości po „Świętym miejscu”, czyli osadzie z okresu 400-100 r. przed Chrystusem.

Funkcjonuje tu też Pracownia Rzemiosł Dawnych. To miejsce prac hobbystycznych i prowadzenia pokazów dawnego włókiennictwa.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bożena L. z Elbląga
10 miesięcy temu 1
8 lipca 2017 roku miałam przyjemność uczestniczyć w pikniku w Aniołowie. Organizacja wspaniała. Gospodarze bardzo gościnni. Bardzo chciałabym podziękować szczególnie Pani sołtys, Halince Cieśli za całą organizację imprezy. Nawet padający deszcz nie był w stanie zepsuć miłej atmosfery. Wieś położona przepięknie. Serdecznie pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.