› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

"Wojna bogów" – spotkanie autorem książki już 15 marca. Konkurs dla naszych Czytelników!

› konkursy 9 miesięcy temu    11.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Tomasz Stężała,Tomasz Stężała, fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

W czwartek, 15 marca, o godz. 17.30 w sali „U św. Ducha” w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się spotkanie autorskie z Tomaszem Stężałą, podczas którego będzie on mówił o swojej najnowszej książce pt. „Wojna bogów”, rozpoczynającej cykl „krzyżacki”. W spotkaniu, które ma za zadanie również przybliżyć historię naszego miasta, wezmą udział dr Grażyna Nawrolska i dr Marek Jagodziński. Wstęp wolny.

Jak poinformował Tomasz Stężała:

Chcemy przy okazji promocji książki, przybliżyć historię naszego miasta i regionu, sięgnąć do XII i XIII wieku, do korzeni powstania Elbląga i osadnictwa obszaru delty Wisły w średniowieczu, dlatego w spotkaniu wezmą też udział czołowi znawcy tego tematu: dr Grażyna Nawrolska i dr Tomasz Jagodziński, a także rekonstruktorzy z Elbląskiego Bractwa Historycznego 

W swojej “beletrystycznej” wersji wojny miedzy Prusami, Krzyżakami i Polakami elbląski pisarz sięgnął do wielu źródeł, popuścił wodze fantazji, by przenieść czytelników w fascynujący wiek trzynasty.

Poniżej opis książki, który został opublikowany w dniu 15 lutego 2018 r. (data premiery) na oficjalnej stronie internetowej Wydawnictwa Bellona:

Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie ale i zdobyć bogate terytoria.
 

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.
 

Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.
 

Tomasz Stężała, opierając się jak zwykle na źródłach historycznych i archeologicznych, wprowadza czytelnika w wielowątkową opowieść o dniach, które w decydujący sposób wpłynęły także na nasz dzisiejszy świat. Pełne życia postacie, sugestywne opisy, pełne dramatyzmu sceny walk, zaskakujące zwroty akcji, stylizowany i barwny język przeniosą Cię, Czytelniku, w odległe czasy, w których nie tylko ludzie, ale i bogowie ze sobą walczyli.

Tomasz Stężała to pochodzący z Elbląga pisarz, którego specjalnością są powieści historyczne. Na co dzień pracuje jako nauczyciel biologii i języka angielskiego w jednym z elbląskich liceów. Autor książek:

 • w cyklu "Elbing 1945: Prawdziwa historia Elbląga" („Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, „Elbing 1945. Pierwyj Gorod”);
 • w cyklu "Trzy Armie" („Porucznicy 1939”, „Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot”, „Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia”, „Pułkownicy 1944. Rzeczpospolita Partyzancka”, „Pułkownicy 1944. Nowe życie”) oraz „Aptekarz”.
 • Najnowsza powieść „Wojna bogów” ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Bellona i rozpoczyna tzw. cykl krzyżacki

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia wydawnictw okolicznościowych.

Współorganizatorzy: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Denar, Stowarzyszenie Banderia Elbingensis oraz Szkoły Anglojęzyczne Regent.

Spotkanie odbywa się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

KONKURS! 

Do wygrania najnowsza  książka Tomasza Stężały "Wojna bogów".

Jedyne, co trzeba zrobić to odpowiedzieć na pytanie konkursowe oraz wysłać swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu. W tytule wiadomości wpisujemy: "Wojna Bogów".

Pytanie konkursowe: "Dlaczego uważasz, że książka "Wojna bogów" stanowi dobrą promocję naszego miasta?"

Nagrodzimy najciekawszą naszym zdaniem odpowiedź.

Odpowiedzi na pytanie konkursowe wysyłamy na adres: konkursy@elblag.net. Na zgłoszenia czekamy do 15 marca do godz 12:00. Tylko zwycięzca otrzyma informację o wygranej. Książka do odebrania osoboście w siedzibie redakcji. 

To nie ostatni konkurs. Będzie kontynuacja. 

Poniżej spot reklamowy promujący książkę "Wojna bogów" Tomasza Stężały.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.