› bieżące |
ponad rok temu
12.07.2016 Informacja prasowa komentarzy 1 ocen 2 / 100% |
A A A |
Jest wpisany do Rejestru Zabytków, prototypowy i wyjątkowy – bo jedyny tego typu w Polsce. Teraz będzie zdigitalizowany, a miłośnicy militariów z całego świata, jeśli nie trafią do Pisza, będą mogli zwiedzić go podczas wirtualnego spaceru. Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu rozpoczęła cyfryzację schronu biernego Regelbau 502 w Piszu.
Pozycja Piska to leśny punkt oporu wojsk niemieckich, którego budowa rozpoczęła się w 1939 r. Schron bierny Regelbau 502 był głównym w zespole piskich schronów wojskowych i pełnił funkcję stanowiska dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz.
- Pozostajemy w tematyce militarnej i zajmujemy się obiektami architektury obronnej, ale tym razem przeskakujemy o parę epok historycznych – mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Po obiektach z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz po braniewskiej Wieży Bramnej, tym razem digitalizowaliśmy schron odrestaurowany przez Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa.
W całym kraju, a także poza granicami, istnieją rzesze pasjonatów obiektów militarnych z II wojny światowej. Obiekty położone w Piszu są znane w tych środowiskach.
- Podjęliśmy się zdigitalizowania schronu w Piszu bo to jedyny bunkier tego typu w Polsce – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, w ramach którego działa Regionalna Pracownia Digitalizacji. – To prototyp, zmodernizowane wersje tego schronu Niemcy budowali we Francji. Obiekty takie, jak Regelbau 502 wywołują szczególne emocje i zainteresowanie, a nam zależy właśnie na tym żeby digitalizować te zabytki, które są ważne i wyjątkowe żeby mogło je zobaczyć jeszcze więcej osób.
Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa wykonało w schronie prace konserwacyjno-renowacyjne, dzięki czemu w jego wnętrzu powstała ekspozycja militarno-historyczna, dostępna do bezpłatnego zwiedzania. We wrześniu na stronie cyfrowewm.pl będzie można zobaczyć wirtualny spacer po piskim schronie, a także obejrzeć animację z wykorzystaniem modelu 3D.
Prace nad cyfryzacją schronu wykona Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl można oglądać zdigitalizowane obiekty architektury ludowej, sakralnej oraz unikatowe eksponaty z muzeów Warmii i Mazur.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |