› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Wirtualne zabytki w 3D

› bieżące ponad rok temu    29.01.2015
Informacja prasowa
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Wirtualne zabytki w 3D fot. Marcin Rysicki

Cztery dni w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie spędziła ekipa z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". Zbiory na stronie cyfrowewm.pl wkrótce wzbogacą się także o te z Parku Etnograficznego.

- W ciągu krótkiej, ale intensywnej wizyty, udało nam się zeskanować m. in.: sporą kolekcję rzeźb Aleksandra Słomińskiego, parę zrekonstruowanych obiektów archeologicznych oraz dwa największe w naszej dotychczasowej działalności obiekty z Parku Etnograficznego nad Węgorapą działającego przy Muzeum w Węgorzewie – zabytkowy wóz strażacki oraz translokowaną chałupę mazurską ze wsi Krzyżewo – wylicza Urszula Jatkowska, starszy referent ds. digitalizacji w Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

- Najdłużej, bo około 7 godzin zajęło nam skanowanie chałupy. Proces jej składania potrwa około 2 tygodni – dodaje Paweł Kondraciuk, koordynator Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Regionalna Pracownia Digitalizacji jest pierwszą w województwie, która digitalizuje w 3D. W ramach projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury", realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", digitalizowane są obiekty muzealne z naszego regionu. Podczas jego realizacji na stronie www.cyfrowewm.pl zamieszczone zostaną obiekty wraz z opisami. Wszystko po to, by zachować dziedzictwo kulturowe regionu.

- Przed nami jeszcze wyjazd do Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku – mówi Paweł Kondraciuk.

Wkrótce wszystkie eksponaty będzie można oglądać na stronie cyfrowewm.pl, będzie można także udać się na wycieczkę.

- Wiosną ruszy serwis wycieczkowy. Powstaną przykładowe szlaki, ale każdy będzie mógł stworzyć swój własny, a następnie pobrać go na urządzenie mobilne i... wyruszyć na wycieczkę – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid". – Przygotujemy także multimedialną grę edukacyjną, dzięki której będzie można poznać dziedzictwo Warmii i Mazur.

Projekt „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ smerf
ponad rok temu ocena: 0%  2
jezu w takich dresach do pracy..
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stefek
ponad rok temu ocena: 33% 1
No tak, najlepiej w garniaku tam gdzie sie uyebac mzesz na 1000%
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.