› bieżące |
ponad rok temu
16.07.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 2 ocen 1 / 100% |
A A A |
Wicemer Compiègne Eric Verrier spotkał się wczoraj, 16 lipca, z przedstawicielami elbląskiego samorządu w Kamieniczkach Elbląskich na starówce. Kluczowym punktem programu było wręczenie Złotego Medalu Miasta Compiègne prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu – celem uhonorowania partnerstwa naszych miast i podkreślenia rangi trwającej już blisko 20 lat współpracy międzynarodowej.
Wśród licznych zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciel mniejszości polskiej w Norwegii Ryszard Kalinowski (w 1981 r. był zastępcą Lecha Wałęsy) oraz obywatelka Kanady Maryna Pawlik, wnuczka Stanisława Pawlika, skazanego w Sprawie Elbląskiej (jej babcia, Maria Pawlik, mieszka w okolicy Compiègne). Uroczystość prowadziła Jadwiga Hryniewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Elbląg-Oise (powstało w 2001 r. i jest – można powiedzieć – polskim odpowiednikiem podobnego, funkcjonującego w Compiègne), która wcieliła się również w rolę tłumaczki. Spotkanie rozpoczął koncert Klary Kwieceń z Młodzieżowego Domu Kultury (MDK) w Elblągu. Młodej artystyce akompaniował Szymon Zuehlke.
Nie zabrakło okolicznościowych wypowiedzi. W swoim przemówieniu prezydent Elbląga Witold Wróblewski odniósł się do historycznych wydarzeń sprzed kilkunastu lat, kiedy to we francuskim Compiègne została podpisana umowa o partnerskich kontaktach. Podkreślił, że wizyta w tym mieście zapadła mu głęboko w pamięć i była bardzo wzruszająca. Przypomniał, że Francuzi podejmowali delegację z Elbląga w iście królewski sposób. Wicemer Compiègne Eric Verrier nie szczędził pochwał Elblągowi i jego włodarzom. Podkreślił bardzo dynamiczny rozwój naszego miasta, który jest jego zdaniem mocno zauważalny. Dał przykład, że w czasie gdy w Compiègne powstał jeden most, w Elblągu oddano do użytku aż trzy. Zrobiliście znacznie więcej niż my w tym samym czasie – zaakcentował.
Pełny podziwu za pańską pracę, za pański dynamizm, za pańskie poświęcenie dla miasta pozwolę sobie wręczyć Złoty Medal Miasta Compiègne w imieniu całego miasta
– powiedział wicemer, honorując w ten sposób prezydenta Elbląga i wręczając mu "Médaille Ville de Compiègne".
Przyjazd do Elbląga wicemera Compiègne Erica Verriera ma związek z obchodami 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej. Weźmie on udział w konferencji naukowej dotyczącej wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu i jego konsekwencji. Przypomnijmy, iż z 16 na 17 lipca 1949 r. spłonęła wielkich rozmiarów hala produkcyjna elbląskiego Zamechu. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. 3 osoby zostały skazane na karę śmierci, wiele osóbusłyszało wyrok wieloletniego pozbawienia wolności
Jak poinformowała nas wcześniej pani Jadwiga Hryniewicz:
Wśród członków Stowarzyszenia Oise-Elbląg pamięć o tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa. Po październikowej odwilży w 1956 roku niektórzy z nich wrócili z powrotem do Francji i mieszkają tam do dziś. To wszystko sprawia, że uczestnictwo w konferencji jest dla Pana Erica Verrier bardzo ważne.
Kontakty naszych miast sięgają roku 1994, kiedy pierwszą, intencyjną umowę o współpracy pomiędzy województwem elbląskim i departamentem L'Oise podpisał ówczesny wojewoda Zdzisław Olszewski. 9 lutego 2002 r. prezydent Henryk Słonina i mer Compiègne, senator Philippe Marini, podpisali właściwą umowę, która zapoczątkowała współpracę. Druga zawarta została w Compiègne 26 września 2003 r.
Umowy dotyczą współpracy w zakresie rozwoju i umacniania demokracji, a także przyjaźni między Polską i Francją. Zadeklarowano stałą wymianę doświadczeń i informacji. Przewidziano wymianę specjalistów, dzieci i młodzieży oraz ułatwienie kontaktów gospodarczych pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami, jak również stowarzyszeniami z obu miast.
Bezpośrednio po podpisaniu umowy o współpracy jednemu z rond w tym francuskim mieście została nadana nazwa "Elbląg". Nasze miasto nie pozostało dłużne. 24 maja 2007 r. elbląscy radni zadecydowali, że powstające przy skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiej, Górnośląskiej i Traugutta rondo otrzyma nazwę Compiègne.
Compiègne jest drugim co do wielkości miastem w departamencie L'Oise (40,3 tys. mieszkańców). Położone jest około 60 km na północny-wschód od Paryża. Miasto ma związek z wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi o randze europejskiej, a nawet światowej. 11 listopada 1918 r. w Rethondes, w rejonie Compiègne, został podpisany układ o kapitulacji Niemiec i zakończeniu I wojny światowej. 22 lata później, 22 czerwca 1940 r., w tym samym miejscu przedstawiciel dowództwa pokonanych wojsk francuskich gen. Charles Huntziger podpisał w obecności Adolfa Hitlera zawieszenie broni na warunkach przedstawionych przez gen. Alfreda Jodla. Dziś jest to ośrodek przemysłu metalowego, maszynowego, chemicznego i spożywczego. Jest to także miasto, w którym znajduje się wiele gotyckich i klasycystycznych zabytków.
Komentarze
(2)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 25% | 2 |
oceń komentarz 2 6 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 58% | 1 |
oceń komentarz 7 5 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |