› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

„Weinberg-Czarnecki” – nowa płyta Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

› bieżące ponad rok temu    23.12.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
„Weinberg-Czarnecki” – nowa płyta Elbląskiej Orkiestry Kameralnej fot. Nadesłane

Z jednej strony górskie klimaty, z drugiej dźwięki niemal filmowe. Z jednej strony lasy i strumyki Pienin, z drugiej krajobrazy średniowiecznego Truso. Wreszcie, z jednej strony Mieczysław Weinberg, z drugiej Sławomir Stanisław Czarnecki. To w największym skrócie nowa płyta Elbląskiej Orkiestry Kameralnej „Weinberg-Czarnecki”.

Wraz z Paulą Preuss (skrzypce) i Sebastianem Perłowskim (dyrygent) kameraliści skonfrontowali ze sobą twórczość 2 wybitnych polskich kompozytorów, a premiera albumu odbędzie się 31.12.2022. Na krążku znalazły się dwa utwory Mieczysława Weinberga: „Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 a-moll“ oraz „Aria na kwartet smyczkowy op. 9“.

Pierwszy z utworów wręcz obfituje w muzyczne tematy, które mogłyby zilustrować niejeden oscarowy hit. Z kolei „Aria” po raz pierwszy została nagrana na płytę – jak zapewniają kameraliści, efekt przeszedł ich oczekiwania. Całości dopełniają kompozycje Sławomira Stanisława Czarneckiego: „Hombark Concerto - Koncert na skrzypce i smyczki op. 32“ oraz „Truso“. „Hombark concerto” to dźwiękowa podróż do najpiękniejszych widoków Pienin: lasów, skał, strumyków itd. Kto raz posłucha utworu, nie będzie chciał opuszczać tego pasma Karpat…”Truso” przyciągnie natomiast miłośników Elbląga i Żuław, nawiązuje bowiem do średniowiecznej, położonej w pobliżu dzisiejszego miasta, osady Truso.

Jej przepych, kulturowa mozaika i dziejowe burze do dziś przetrwały w archeologicznych świadectwach, a także, za sprawą EOK i towarzyszących jej artystów, w muzyce.

Sponsorzy płyty: Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS, Lakiernia Proszkowa OCCO, Meble Wójcik, Lasy Państwowe, Gmina Elbląg, Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Kawiarnia „Za rogiem”, Konsul Honorowy Mołdawii w Elblągu Maciej Bukowski, Centrum Doradztwa i Mediacji Marta Piątkowska. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


WEINBERG-CZARNECKI
Elbląska Orkiestra Kameralna Paula Preuss – skrzypce Sebastian Perłowski – dyrygent
Mieczysław Weinberg: „Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 a-moll“, „Aria na kwartet smyczkowy op. 9“.

Sławomir Stanisław Czarnecki:
„Hombark Concerto - Koncert na skrzypce i smyczki op. 32“, „Truso”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.