› zapowiedzi |
ponad rok temu
5.08.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Piętnaście osób z Warmińsko-Mazurskiego oraz innych miejsc Polski weźmie udział w plenerze artystycznym „Warmio, quo vadis?", który od 23 do 29 sierpnia odbędzie się w Godkach, koło Jonkowa.
Plener jest organizowany za sprawą projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Cel twórczego spotkania? Udokumentowanie, zapisanie w zróżnicowanych formach wyrazu artystycznego aktualnego stanu zachowania wsi warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kultury ludowej i tradycyjnej.
Swoje zgłoszenia nadesłało 39 osób.
- Cieszymy się, że na hasło „Warmia" odpowiedzieli studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy i nauczyciele, uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu oraz osoby, które po prostu kochają sztukę i same tworzą - mówią organizatorzy. - Mamy tak wielu utalentowanych ludzi i to wyjątkowa przyjemność móc oglądać ich prace. Za wszystkie zgłoszenia gorąco dziękujemy.
W związku z tym, iż liczba chętnych była większa, niż liczba miejsc, pod uwagę wzięto portfolio, zgłoszone prace. Osoby zakwalifikowane do udziału w plenerze to:
Paulina Borysik
Sara Hupas
Anna Karatkiewicz
Karolina Kardas
Jakub Markiel
Dominika Paszkowska
Katarzyna Piróg
Ewa Pisarska
Matylda Polak
Natalia Rałska
Michał Sęczawa
Aneta Siurnicka
Fryderyk Sosnowski-Kessler
Barbara Jakubasz
Paula Karina Śwituszak
Miejscem pracy twórczej i zakwaterowania będzie Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne Pani Doroty Łepkowskiej w Godkach. Uczestnicy pleneru będą mieli okazję bliżej poznać historię, kulturę i sztukę Warmii. Będą również mieli możliwość zastanowienia się nad tym, co stanowi o wyjątkowości wsi w tym regionie, co wyróżnia wieś warmińską na tle kraju i Europy, kim byli dawni Warmiacy i kim są dzisiejsi mieszkańcy, w jakich formach, przedmiotach, miejscach, zachowaniach itp. można odnaleźć ślady przeszłości, jak również co można uznać za materialne i niematerialne ślady dziedzictwa kulturowego Warmii i Warmiaków. W programie pleneru znajdą się m.in. spotkania z Jagodą Semków (kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Braniewa) oraz Haliną Różewicz – Książkiewicz, cenioną artystką z Elbląga, dla której Warmia jest od lat drugim domem.
- A wszystkich zainteresowanych tematyką warmińską już dziś zapraszamy na wystawę poplenerową - 18 października 2016 r. o godz. 17 do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Przed wernisażem będzie spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny - mówią organizatorzy.
Partnerzy projektu „Warmio, quo vadis?": Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga i Portal KulturaLudowa.pl
Autor: Agnieszka Jarzębska
Opisy fot.:
2. CAM06075 - W ramach projektu jest planowana m.in. digitalizacja 3D wybranych zabytków. Zdjęcie kapliczki we wsi Mawry zostało wykonane w czasie jednego z wyjazdów dokumentacyjnych związanych z digitalizacją. Napis na drewnianej tablicy u stóp Ukrzyżowanego głosi: "Non istum Christum sed Christum cole per istum" - "To nie jest miejsce Chrystusa, ale Chrystus jest czczony w tym miejscu"
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |