› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Waldemar Cichoń. Lucky Loser – wernisaż wystawy

› bieżące ponad rok temu    23.02.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Waldemar Cichoń. Lucky Loser – wernisaż wystawy fot. Nadesłane

Centrum Sztuki Galeria El zaprasza na wernisaż wystawy retrospektywnej Waldemara Cichonia - Lucky Loser, który odbędzie się 28 lutego (sobota) o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Waldemar Cichoń (ur. w 1955 r. w Elblągu). W 1980 r. zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby, u profesora Franciszka Duszeńki. W 1997 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskał tytuł doktora sztuki.

Organizator i komisarz Ogólnopolskich Plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach. W latach ’80 inicjator i komisarz ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich INGERENCJE z wykorzystaniem drewnianych form odlewniczych w przestrzeni publicznej Elbląga. Przez wiele lat członek rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL. W latach ’90 członek Komisji Kultury przy UM Elbląg.

W publikacji, towarzyszącej wystawie, czytamy m.in.:

„Najczęściej sięgam do swojej prywatnej mitologii, w której znajduję okruchy dzieciństwa, rzeczy zapamiętane do końca życia, wspomnienia kształtów zapierających dech w piersiach, które kiedyś tam, oczami dziecka widziane po raz pierwszy, były zaprzeczeniem banału i pozostały w pamięci, jako przecudne bogactwo królewskich wspaniałości; zaklętą w drobiazgach tęsknotę za irracjonalną cudnością wstydliwych smutków”.

Waldemar Cichoń

"Niezwykłą wagę w interpretacji poszczególnych postaci Cichonia ma prywatna pasja rzeźbiarza - muzyka. Artysta jest audiofilem, w swoich zbiorach ma setki czarnych krążków i płyt CD. Najwyższą pozycję w jego muzycznych gustach stanowi bez wątpienia muzyka klasyczna i jazz, ale też rock czy blues. Słucha wszystkiego, co może go wzbogacić i poszerzyć wiedzę o świecie. Muzyka nie tylko jest towarzyszem niewidomego rzeźbiarza, ale stanowi ważny element inspiracji. Szereg jego prac nosi muzyczne tytuły: Cantus firmus, FADO, RAP’n’ROLL, Apokryficzny gambista, Tango. Język dzieł Cichonia wypowiada prawdy o rzeczywistości językiem metafory i symbolu. Opowiada historię poetycką, wskazując na metaforyczność i liryczną sugestię, o pięknie, muzyce, samotności, intymności i przemijaniu w sposób ironiczny i pełen uczucia, zawsze głęboko ludzki. Pozostał Cichoń wierny w praktyce artystycznej tworzeniu prac z wyraźnym śladem indywidualnego spojrzenia na sztukę, traktującym doświadczenie z materią i eksperyment, jako naturalne komponenty strategii artystycznej. Odporny na dogmaty buduje swój potencjał twórczy na prostocie, co odkrywa nowe znaczenia i jakości w rzeczach zwykłych, w odnajdywaniu zaskakujących połączeń, dlatego że ujawnianie prawdy staje się każdorazowo deszyfrowaniem znaczeń, również poprzez odniesienia do pochodzenia form."

Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL

 

Wystawa czynna do 12 kwietnia 2015 r.

Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel. 55 625 67 80, beata.b@galeria-el.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.