› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Wakacyjne warsztaty w Muzeum

› rozwój i edukacja ponad rok temu    5.08.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
3 zdjęćWakacyjne warsztaty w Muzeum fot. nadesłane

Pomimo wakacji i pomimo tego, że zajęci jesteśmy głównie letnimi warsztatami dla dzieci, w Muzeum trwają także intensywne prace związane z realizowanymi projektami.

Wakacje w muzeum to pakiet działań edukacyjnych dla najmłodszych, realizowanych w godzinach 11-13 we wtorki, środy, czwartki oraz soboty i niedziele na dziedzińcu elbląskiego Muzeum i we wnętrzu chaty wikińskiej. Aktualny program zajęć na następny tydzień publikowany jest na stronie internetowej Muzeum oraz na profilu Facebook placówki w każdy piątek. Dotychczasowa tematyka spotkań była rozmaita: budowa makiety Truso, zajęcia o wikingach, lepienie przedmiotów z gliny, warsztaty lalkarskie. W lipcowe niedziele odbywał się również cykl spotkań poświęconych elbląskim legendom. Spotkania związane są z aspektami działalności muzeum i zbiorami znajdującymi się w pieczy muzealników; to obok praktycznych warsztatów poznawanie historii miasta i regionu. Letnie zajęcia będą trwały do 25 sierpnia. Zapraszamy i przypominamy, że od lipca do końca września Muzeum jest czynne w godzinach 10-18.

W międzyczasie dobiegają końca roboty budowlane w skrzydle południowym budynku Podzamcza, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Elbląga. Obiekt jest pozostałością gotyckich zabudowań Podzamcza Północnego zamku krzyżackiego, pierwszej siedziby krajowego mistrza zakonu do lat 1309 - 1310. Ze względu na stan zachowania, nigdy nie był udostępniany zwiedzającym. Zrealizowane w nim prace stanowią kolejny krok na drodze do dostosowania budynku do pełnienia funkcji ekspozycyjnych. Do tego niezbędna jest jednak realizacja ostatniego etapu robót budowlanych, a następnie budowa nowej wystawy stałej, której tematyka i aranżacja będzie z pewnością dużą niespodzianką. Trwają starania o zdobycie środków finansowych na ten cel.

Aktualnie przebudowywana jest również wystawa „Skarby Gotów”. Ekspozycja „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”, uaktualniona o nowe wyniki badań, zostanie udostępniona w październiku. Wystawa będzie bazowała na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków.

Osią ekspozycji będzie rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu. Budowa drogi jest już na ukończeniu, a wokół niej wkrótce pojawią się kolejne elementy aranżacji, wśród których będzie można odnaleźć grób tzw. księżniczki gockiej.

Równolegle z budową wystawy przygotowywany jest także katalog nowej ekspozycji. Środki finansowe na ten cel zapewniło MKiDN, Miasto Elbląg oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Ostatnim z realizowanych przez Muzeum projektów jest przedsięwzięcie, które zainteresuje zwłaszcza specjalistów w dziedzinie archeologii, historii sztuki, ceramologów, sinologów i muzealników. Wkrótce do druku zostanie oddana publikacja „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”, autorstwa dr Barbary Pospiesznej, kurator zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku oraz kustosza dyplomowanego Muzeum, dr Mirosława Marcinkowskiego. Wydawnictwo po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje rezultaty badań naczyń z porcelany dalekowschodniej przywożonych drogą morską w XVII i XVIII w. Wydanie publikacji przewidziane jest na koniec roku. Zadanie to jest finansowane ze środków MKiDN oraz Miasta Elbląga.

  • Wakacyjne warsztaty w Muzeum
  • Wakacyjne warsztaty w Muzeum
  • Wakacyjne warsztaty w Muzeum
ilość zdjęć 3 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.