› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
5.08.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Pomimo wakacji i pomimo tego, że zajęci jesteśmy głównie letnimi warsztatami dla dzieci, w Muzeum trwają także intensywne prace związane z realizowanymi projektami.
Wakacje w muzeum to pakiet działań edukacyjnych dla najmłodszych, realizowanych w godzinach 11-13 we wtorki, środy, czwartki oraz soboty i niedziele na dziedzińcu elbląskiego Muzeum i we wnętrzu chaty wikińskiej. Aktualny program zajęć na następny tydzień publikowany jest na stronie internetowej Muzeum oraz na profilu Facebook placówki w każdy piątek. Dotychczasowa tematyka spotkań była rozmaita: budowa makiety Truso, zajęcia o wikingach, lepienie przedmiotów z gliny, warsztaty lalkarskie. W lipcowe niedziele odbywał się również cykl spotkań poświęconych elbląskim legendom. Spotkania związane są z aspektami działalności muzeum i zbiorami znajdującymi się w pieczy muzealników; to obok praktycznych warsztatów poznawanie historii miasta i regionu. Letnie zajęcia będą trwały do 25 sierpnia. Zapraszamy i przypominamy, że od lipca do końca września Muzeum jest czynne w godzinach 10-18.
W międzyczasie dobiegają końca roboty budowlane w skrzydle południowym budynku Podzamcza, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Elbląga. Obiekt jest pozostałością gotyckich zabudowań Podzamcza Północnego zamku krzyżackiego, pierwszej siedziby krajowego mistrza zakonu do lat 1309 - 1310. Ze względu na stan zachowania, nigdy nie był udostępniany zwiedzającym. Zrealizowane w nim prace stanowią kolejny krok na drodze do dostosowania budynku do pełnienia funkcji ekspozycyjnych. Do tego niezbędna jest jednak realizacja ostatniego etapu robót budowlanych, a następnie budowa nowej wystawy stałej, której tematyka i aranżacja będzie z pewnością dużą niespodzianką. Trwają starania o zdobycie środków finansowych na ten cel.
Aktualnie przebudowywana jest również wystawa „Skarby Gotów”. Ekspozycja „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”, uaktualniona o nowe wyniki badań, zostanie udostępniona w październiku. Wystawa będzie bazowała na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków.
Osią ekspozycji będzie rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu. Budowa drogi jest już na ukończeniu, a wokół niej wkrótce pojawią się kolejne elementy aranżacji, wśród których będzie można odnaleźć grób tzw. księżniczki gockiej.
Równolegle z budową wystawy przygotowywany jest także katalog nowej ekspozycji. Środki finansowe na ten cel zapewniło MKiDN, Miasto Elbląg oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Ostatnim z realizowanych przez Muzeum projektów jest przedsięwzięcie, które zainteresuje zwłaszcza specjalistów w dziedzinie archeologii, historii sztuki, ceramologów, sinologów i muzealników. Wkrótce do druku zostanie oddana publikacja „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”, autorstwa dr Barbary Pospiesznej, kurator zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku oraz kustosza dyplomowanego Muzeum, dr Mirosława Marcinkowskiego. Wydawnictwo po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje rezultaty badań naczyń z porcelany dalekowschodniej przywożonych drogą morską w XVII i XVIII w. Wydanie publikacji przewidziane jest na koniec roku. Zadanie to jest finansowane ze środków MKiDN oraz Miasta Elbląga.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |