› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

W nocy z 11 na 12 września będziemy mogli obejrzeć aż 5 filmów Sławomira Malinowskiego!

› zapowiedzi 8 miesięcy temu    11.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Na zdjęciu od lewej: Sławomir Malinowski, Marek Fiedler, Krystyna Fiedler i Markus MarekNa zdjęciu od lewej: Sławomir Malinowski, Marek Fiedler, Krystyna Fiedler i Markus Marek fot. archiwum Sławomira Malinowskiego

Tego jeszcze nie było. Aż 5 filmów Sławomira Malinowskiego - elbląskiego dziennikarza, filmowca i łowcy przygód - będą mogli zobaczyć telewidzowie na kanale Metro TV w nocy z 11 na 12 września. Pierwszy z filmów rozpocznie się 20 minut po północy, ale więc już 12 września. 

Metro to stacja telewizyjna (właścicielem 100% udziałów jest amerykańska firma Discovery Communications) o charakterze uniwersalnym, która jest dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej oraz w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.

Poniżej przedstawiamy swoisty "rozkład jazdy". Nie musimy chyba dodawać, że warto zapoznać się z twórczością elblązanina.

0.20 - Kenia i piąty odcinek pt.Safari”. Sławomir Mralinowski zabiorze Was do Maasai Mara, jednego z największych i najpiękniejszych rezerwatów Afryki, co będzie nie tylko pretekstem do opowiedzenia o historii safari, ukazania realiów dzisiejszych wypraw w teren, ale i zaprezentowania warunków w jakich się odbywają.

1.20 - „Zaginiony faraon”, czyli historia Misji Skalnej prof. Andrzeja Niwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego poszukującej na półce skalnej zawieszonej 100 metrów nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari, grobowca faraona Amenhotepa I.

Niezwykle trudne warunki w jakich przyszło nam pracować – piszę nam, bo również byłem członkiem misji konieczność zainstalowania na tebańskim geblu systemu rynien i zsypów umożliwiających oczyszczenie terenu koncesji w celu dokładnego zbadania gruntu, a także przeciwieństwa losu uczyniły całe przedsięwzięcie niezwykle trudnym i wyjątkowym i to w skali światowej egiptologii. Obraz ubarwiają oryginalne hymny staroegipskie oraz dokumentalne sekwencje z życia członków misji.

- zachęca Sławomir Malinowski

2.35 - „Mój ojciec i dęby”. Pierwszy z cyklu „Śladami Arkadego Fiedlera”. Film oparty na książce pisarza „Mój ojciec i dęby” w której autor wspomina swe dzieciństwo a przede wszystkim wielką miłość i przyjaźń jakie łączyły go z ojcem. To obrazy niezapomnianych przeżyć pod dębami rogalińskimi oraz wśród łąk i lasów nadwarciańskich, przeżyć, które ukształtowały osobowość i budziły twórcze pasje przyszłego pisarza i podróżnika. Jest to również barwna opowieść o ówczesnym Poznaniu i o mieszkaniu Fiedlerów, w którym zbierała się cyganeria poznańska i zawsze było gwarno i hucznie, a także o przejściach wojennych i powstaniu wielkopolskim.

3.05 - „Brudna ręka Chevronu”.

Ten obraz zrealizowałem na imienne zaproszenie rządu Ekwadoru. Praca nie należała do najłatwiejszych, bo to i dżungla, i upał, i wilgoć, a na dodatek byłem sam. Bez ekipy. Ale udało się. Film ukazuje jedną z największych katastrof ekologicznych jaka miała miejsce w ekwadorskiej puszczy za sprawą koncernu Chevron-Texaco. Amerykańska firma rozpoczęła wydobywanie ropy w roku 1964. Miało to być dla Ekwadoru kluczem do szczęścia i dobrobytu. Stało się jednak inaczej. Wielkie połacie ekwadorskiej dżungli zostały zniszczone, a Amerykanie umyli ręce.

- opowiada Sławomir Malinowski.

3.30 „Wyspa”, czyli odkrywanie tajemnic ostatniego w Europie leprozorium, które od 1903 do 1957 roku istniało na niewielkiej wyspie Spinalonga, nieopodal Krety. O dziejach tej wyspy napisała niegdyś wspaniałą książkę Viktoria Hislop.

Podczas realizacji zdjęć miałem okazję poznać jej główną bohaterkę – Marię.

- informuje elblążanin.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ men
8 miesięcy temu 3
Świetne filmy o świetnej porze projekcji. O tej porze normalny człowiek już dawno śpi. Dla kogo więc te filmy?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
8 miesięcy temu 2
Szkoda, że wczoraj nie dojrzałem informacji o tym. Czy będzie powtórka?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tiger
8 miesięcy temu 1
Co jakiś (często) czas na Metro są prezentowane filmy Malinowskiego. Myślę, że należy spodziewać się powtórek :) Wiele osób nie zna tego kanału, wiele nie wie, że jest on dostępny w naziemnej, a więc nieodpłatne każdy ma do niego dostęp. Jeszcze więcej osób nie ma pojęcia, że puszczane są na nim filmy Malinowskiego, a szkoda, bo to świetne filmy. Polecam!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.