› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Uroczyste otwarcie Radio Klubu „Jantar” w Stegnie (+ zdjęcia)

› region ponad rok temu    24.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
11 zdjęćUroczyste otwarcie Radio Klubu „Jantar” w Stegnie. Wspólne pamiątkowe zdjęcieUroczyste otwarcie Radio Klubu „Jantar” w Stegnie. Wspólne pamiątkowe zdjęcie fot. Stanisław SQ2EEQ

Radio Klub „Jantar” SP2PHA Stegna powstał we wrześniu 1992 roku. Jego założycielami była grupa kolegów: Bolesław SP2CCO, Wojciech SQ2AJA, Zyga SQ2AJI, Waldemar SQ2AJS (etyka wskazuje, aby krótkofalowcy zwracali się do siebie po imieniu) i to oni wybrali nazwę. W krótkim czasie rozpropagowanie idei krótkofalarstwa w Stegnie spowodowało, że do klubu zaczęli napływać chętni do uprawiania radioamatorskiego hobby. Przy przychylności władz Stegny klub wzbogacił się o radia KF, UKF oraz anteny.

W 1994 roku klub został włączony w struktury Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie. Od tego czasu zadaniem klubu stało się również propagowanie walorów turystycznych gminy i powiatu – poprzez połączenia realizowane z całym światem oraz udział w licznych imprezach kulturalnych w terenie. Olbrzymi wpływ na "uśpienie" działalności klubu (2010-2015) miało odejście do "krainy wiecznych DX-ów" (łączność DX oznacza łączność radiową na daleką odległość) kolegów śp. Mariana SP2WDM, Bolesława SP2CCO, Zygi SQ2AJI i Henia SQ2HFS.

Pod koniec 2017 roku, dzięki zaangażowaniu kolegów krótkofalowców i wsparciu ze strony dyrektora Domu Kultury w Stegnie Łukasza Niedźwieckiego, nastąpiła reaktywacja klubu z tym samym znakiem – SP2PHA. Wznowiona działalność klubu zaczęła się od napraw starych i instalowania nowych anten oraz wymiany fiderów. Praca Andrzeja SQ2AJN i wielu kolegów zaowocowała powstaniem miejsca przyjaznego krótkofalowcom oraz osobom zainteresowanym tym hobby.

W dniu 15 lutego 2020 roku odbyło się uroczyste otwarcie Radio Klubu "Jantar". Spotkanie rozpoczęło się przecięciem wstęgi przez dyrektora Domu Kultury Łukasza Niedźwieckiego, Zuzi (wnuczki Andrzeja) i Andrzeja SQ2AJN. Następnie głos zabrał prezes Żuławskiego Oddziału PZK OT-16 Ryszard SP2FAV, który wręczył dyplom dyrektorowi Łukaszowi Niedźwieckiemu oraz również na jego ręce przekazał dyplom dla pani Wójt Gminy Stegna Ewy Dąbskiej.

Stanisław SQ2EEQ przedstawił prelekcję na temat: "Krótkofalarstwo – hobby czy służba?". Po oficjalnej części, spotkanie umilił Piotr SQ4MIK, prezentując występ artystyczny na instrumencie strunowym – cymbałach wileńskich. Otwarcie klubu odbyło się miłej atmosferze przy poczęstunku. W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 osób i reprezentanci klubów: SN4A (Elbląg), SP2KAC(Gdańsk), SP2KDS (Gdańsk), SP2KMH (Tczew), SP2PMW (Gdynia) i SP2ZFT (Malbork).

Dalsza działalność Radio Klubu "Jantar" przewiduje udział w spotkaniach gminnych oraz powiatowych, wydarzeniach kulturalno-oświatowo-sportowych i obchodach rocznicowych w okolicy. Ważnym aspektem działalności i promocji klubu będzie nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową w Stegnie.

W Polsce mieszka ponad 4 tysiące licencjonowanych nadawców (w świetle prawa nadawać mogą tylko osoby posiadające licencję krótkofalowca, na co wskazują przepisy o komunikacji międzynarodowej). Każdy krótkofalowiec oraz stacja czasowa bądź klubowa mają swoje indywidualne, niepowtarzalne znaki, które wyróżniają je na całym świecie. Dzielą się one na prefix, który wskazuje państwo, cyfrę, która oznacza region (np. województwo) oraz trzy ostatnie znaki, które stanowią indywidualny numer każdego amatora fal krótkich.

 • Andrzej SQ2ANJ - kierownik Klubu
 • Przecięcie wstęgi przez dyrektora Domu Kultury Łukasza Niedźwieckiego
 • Radość podczas wejścia do Klubu
 • Wnętrze klubu - stanowisko radiooperatora
 • Wnętrze klubu - radiostacje zabytkowe
 • Przemawia Andrzej SQ2ANJ - kierownik Klubu
 • Prezes Żuławskiego Oddziału PZK OT-16 Ryszard SP2FAV
 • Łukasz Niedźwiecki dyrektor Domu Kultury w Stegnie
 • Piotr SQ4MIK zagrał na cymbałach wileńskich
 • Uroczyste otwarcie Radio Klubu „Jantar” w Stegnie. Wspólne pamiątkowe zdjęcie
 • Anteny na dachu Domu Kultury w Stegnie
ilość zdjęć 11 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.