› bieżące |
ponad rok temu
24.03.2018 Marcin Mongiałło komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Niedawno ukazała się kolejna książka autorstwa elbląskiego naukowca dr Michała Glocka, specjalizującego się się w historii floty rosyjskiej i radzieckiej. Wydana w języku angielskim monografia "Forgotten War of the Royal Navy 1918-1919" obejmuje mało znany okres wojen morskich w Zatoce Fińskiej (wywołany przez niemiecką interwencję w Finlandii i Estonii na początku 1918 r.), jak również ewakuację Floty Bałtyckiej przez lód do Kronsztadu.
Książka liczy 144 strony. Oprócz wielu interesujących informacji znajdziemy w niej około 160 zdjęć, 12 mapek, kilkanaście sylwetek okrętów oraz załączniki, w tym spis okrętów sowieckich, angielskich i estońskich.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej wydawcy książki - wydawnictwa Stratus:
Przez cały rok 1918 wojska radzieckie przygotowywały swoje bazy w Kronsztadzie i Piotrogrodzie. Atak niemieckiej floty był spodziewany, ale była ona zbyt zajęta w operacjach na Zachodzie i siły przeznaczone do ataku na Kronsztad okazały się zbyt słabe. Kiedy Cesarstwo Niemieckie zostało pokonane na froncie zachodnim, a kraj został pochłonięty rewolucyjnym płomieniem, siły brytyjskie, a także sporadycznie amerykańskie i francuskie statki pojawiły się na Morzu Bałtyckim. Pod koniec roku radziecka flota próbowała zaatakować Tallin, co zakończyło się zdobyciem sowieckich niszczycieli, które następnie Brytyjczycy przekazali Estonii.
Wszystkie statki są opisane i zilustrowane pełną specyfikacją techniczną. Obficie ilustrowane rysunkami w skali (widoki boczne) i ilustracjami statków. Rzadko udokumentowany aspekt I wojny światowej i powojennej historii marynarki wojennej. W 1919 r. operacje polegały na aktywnym blokowaniu floty radzieckiej przez Royal Navy i wspieraniu walk lądowych.
Traktat pokojowy podpisany w 1920 r. w Tartu skutecznie zakończył działania wojenne na tym obszarze. Ten dokument sankcjonował i potwierdzał niepodległość Finlandii i Estonii przez kolejne 19 lat.
Jak poinformował nas dr Michał Glock:
Książka faktycznie traktuje nie tylko o obecności okrętów Royal Navy. Zacząłem od mitów związanych z rewolucją październikową (faktycznie listopadową). Zamieściłem opis niemieckiej interwencji w Finlandii i "ucieczkę lodową" Floty Bałtyckiej z Helsingforsu i Rewla do Kronsztadu. Czytelnicy znajdą informacje na temat przyczyn interwencji angielskiej w Estonii oraz działalności Royal Navy od końca 1918 roku do jesieni 1919 roku. Znajdziemy dość szczegółowy opis ataku angielskich kutrów na Kronsztad, którego nie ma nawet w opracowaniach angielskich. Jest też opis działań lotnictwa Royal Navy. Włączyłem do tekstu również opis buntu Kronsztadzkiego, który w zasadzie kończy ten okres działalności Floty Czerwonej.
Dr Michał Glock urodził się w 1979 r. w Elblągu. Jest absolwentem Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił pracę magisterską pt. "Robotniczo-chłopska Flota Czerwona 1917-1941", napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Michalskiego. W 2010 r. obronił pracę doktorską poświęconą Flocie Czarnomorskiej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Opiekę naukową nad jego dysertacją doktorską objął prof. Paweł Wieczorkiewicz, a po jego śmierci prof. Zbigniew Karpus. Recenzentami byli prof. Waldemar Rezmer i prof. kmdr (rez) Bogdan Zalewski.
Specjalizuje się w historii floty rosyjskiej i radzieckiej. Jest autorem licznych publikacji poświęconych głównie historii floty rosyjskiej i radzieckiej (łącznie spod jego ręki wyszło ponad 40 recenzji i publikacji popularno-naukowych.). Współpracuje z miesięcznikami "Morze Statki i Okręty" oraz "Okręty Wojenne".
W 2005 roku nakładem Wydawnictwa Okręty Wojenne wydał pierwszą książkę, monografię poświęconą krążownikom typu Kirow i Maksim Gorki. Kolejne trzy książki ukazały się w wydawnictwie Tetragon: "Flota Czerwona na Morzu Czarnym: Wielka improwizacja 1941-1942. Tom 1", "Flota Czerwona na Morzu Czarnym: Wymęczone zwycięstwo 1943-1944. Tom 2", "Flotylla Kaspijska 1722-1945: Zarys dziejów". Monografia "Forgotten War of the Royal Navy 1918-1919" jest zatem jego piątą książką. Wyszła nakładem wydawnictwa Stratus.
Od marca 2017 roku dr. Michał Glock jest zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Elblągu na stanowisku specjalisty ds. mediów społecznościowych. Jednocześnie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia "Lastadia", którego cele statutowe obejmują m.in. zachowywanie elementów dziedzictwa morskiego i propagowanie wiedzy na ten temat. Dzięki działaniom stowarzyszenia udało się zachować między innymi wycofany z Marynarki Wojennej OPR Władysławowo (Kuter rakietowy proj. 205 - obecnie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu) oraz pomóc w zachowaniu najstarszego motorowego lodołamacza Lampart.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 50% | 1 |
oceń komentarz 2 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |