› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Uczestnicy projektu "Wrośnij w to!" będą mieli co wspominać

› rozwój i edukacja ponad rok temu    3.10.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Uczestnicy projektu  fot. www.swiatowid.elblag.pl

Wrośli! Wiele się nauczyli, a jeszcze więcej dali z siebie innym. Taki był cel projektu, który współtworzyli. Były dziesiątki pomysłów i setki sposobów ich realizacji, ale przyszedł ten czas i zakończył się projekt przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i grupę teatralną Skrupcie się - „Wrośnij w to!”. Teraz w Internecie można oglądać film z projektu

Tak się zaczęło... 
Przed nimi było dziewięć dni artystycznej pracy w Oleśnie. Wszystko działo się lipcu. Wtedy to zamieszkali w stodole, która zamieniła się podczas warsztatów plastycznych z Andrzejem Szwemińskim w Stodolarnię, a na jej ścianach wymalowali koty o wielu twarzach i różnorodnych osobowościach.
 
Podczas tych kilku wakacyjnych dni odkrywali swoje pasje, wyrażali się artystycznie i odkrywali swoje możliwości dzięki różnego rodzaju warsztatom artystycznym. Stodoła tętniła życiem.
 
Integrowali się pod opieką Marleny Szwemińskiej, z nią też poddawali się terapeutycznemu wpływowi sztuki podczas zajęć z arteterapii. Młodzi oleśnianie, pod czujnym okiem "Skrupcie się", przemierzali swoją wioskę na szczudłach. Stodolarnia codziennie wypełniała się najmłodszymi, którzy oczarowali się światem baniek (okazało się, że nawet najmłodsze dzieci świetnie sobie radzą w tworzeniu baniek większych od nich). Poznawali się też przez teatr, a zabawa improwizacją teatralną wypełniała im wieczory.
 
Dni wypełnione pracą i...
- Mieszkańcy Oleśna dbali o nas rozpieszczając swoimi specjałami, a to ciastem, a to jeszcze gorącym świeżo upieczonym chlebem  i wieloma innymi pysznościami-€“ wspominają uczestnicy.   
 
Wspólnie z Bartkiem Rybaczewskim odkrywali, że dzięki fotografii nie ma rzeczy niemożliwych. Okazało się, że przedmioty w stodole mają swoją opowieść, ożywili je i tak powstała animacja poklatkowa „Bajarka” . Zobacz film
 
 Sprawdzali też możliwości swojego głosu. Alicja Ruczko pokazała im, że śpiew nie jest tylko dla wybranych, a wspólne muzykowanie integruje i daje ogromną radość. Powstała nawet muzyczno -€“ teatralna dobranocka, na którą zaprosili najmłodszych.
 
- Dla mnie najbardziej interesujące były próby, obserwowanie jak świetnie improwizują, jak super wchodzą w kontakt ze sobą-€“ ten dźwiękowy i ruchowy. Bardzo dobrze mi się pracowało - opowiadała Alicja Ruczko.
 
Michał Ratajski natomiast otworzył przed nimi świat teatru tańca. -€“ Nie wiedziałam, że potrafię się tak poruszać, nigdy bym nie powiedział, że będę to potrafił… Takie padały komentarze podczas tych warsztatów.
 
Michał, tak jak i pozostali, zaproszeni do projektu instruktorzy, nie skupiał się na efekcie pracy, ale na zaszczepieniu pasji i miłości do tańca, teatru, sztuki. Budził ich świadomość ciała, uczył kontakt-improwizacji, tańca współczesnego, pobudzał do zaufania sobie i wspólnie poszukiwał tematu spektaklu. I tak zrodziła się „Tętnica”. Performance teatru tańca o potrzebie bycia razem, o współ- byciu, o współ- tworzeniu, o tym, jak podczas wspólnej pracy tętnili jednym rytmem, jak stali się jednym organizmem, jedną tętnicą. 
 
Tańce, hulanki, swawola!
 
A potem naszedł dzień ostatni. Projektowicze zaprosili mieszkańców Oleśna, Elbląga i okolic. To był dzień, w którym chcieli się podzielić tym, co ważnego w nich zaszło. Frekwencja ich zaskoczyła. Stodolarnia zapełniła się po brzegi. Było wielkie świętowanie. W niezwykle ciepłej atmosferze podzielili się swoją pasją i tym, co odkryli. Były opowieści o kolejnych dniach poparte fotografiami, premiera animacji poklatkowej „Bajarka”, spektakl „Tętnica”, śpiew, a na podsumowanie koncert „Orkiestry Wczorajszego Fasonu”. Koncert niesamowity, orkiestra zagrała i wzruszająco i do tańca. Były tanga i walczyki, co poniektórzy zdarli sobie buty od tańcowania. 
 
Czas pożegnań
A potem był czas pożegnania, ale tylko na chwilę, bo performance „Tętnica” zagrać chcieli jeszcze w Przezmarku, Janowie, Kaczym Bagnie i w Kadynach.  Spotykali się w „Światowidzie” na próbach, a potem czterodniowe turnee po województwie warmińsko - mazurskim. Przyjęto ich z życzliwością, a frekwencja na spektaklach zadziwiająca.
 
We wrześniu spotkali się ponownie w Oleśnie, w Stodolarni, żeby obejrzeć dokument, który w kadrach filmowych zatrzymał chwilę z działań artystycznych projektu „Wrośnij w to!”. Na spotkanie przybyli: grupa teatralna „Skrupcie się” z CSE „Światowid” i ich rówieśnicy - mieszkańcy Oleśna, uczestnicy projektu. Teraz na długie jesienne i zimowe wieczory pozostały już tylko wspomnienia.
 
Wszystko to można zobaczyć na dokumencie zrealizowanym przez Jolę Prokopowicz i Kubę Qbiego Strumińskiego. Zobacz
 
Projekt "Wrośnij w to!" realizowany był przez Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem". 
 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.