› bieżące |
ponad rok temu
18.05.2015 Paweł Makowski komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Informacje o zamierzchłych czasach czerpiemy z pamiątek, pozostawionych przez żyjących niegdyś ludzi. Mogą to być fragmenty mebli, biżuteria, narzędzia - wszystko to świadczy o tym, jak kiedyś wyglądało życie na ziemiach, które zamieszkujemy, jacy byli wówczas ludzie. Taką funkcję pełni również otwarta dziś wystawa, dotycząca "Truso - legendy Bałtyku", osady Wikingów, odkrytej przed kilkoma laty przez dra Marka Jagodzińskiego.
Jak mówi dr Marek Jagodziński, nowa wystawa, poświęcona Truso, jest wyjątkowa:
Wykonana została w nowej aranżacji, wzbogacono ją o zupełnie nowe akcenty. Pokazuje nieznane dotąd oblicze Truso. Pomogą w tym poszczególne działy tematyczne, jak ten, nawiązujący do tzw. Bursztynowego Szlaku czy przedstawiający dzień z życia osadnika, który obfitował nie tylko w obowiązki, ale i przyjemności. Ważną częścią ekspozycji jest moim zdaniem dział, który nazwaliśmy Władcy Pierścieni. Zgromadziliśmy w nim ponad 60 amuletów i tylko przy ich pomocy moglibyśmy opowiedzieć całą mitologię skandynawską. Co warto nadmienić, Truso jest jedynym skandynawskim emporium na terenie obecnych ziem polskich.
Jest przekonany, że nowoczesna odsłona zabytkowego Truso przyciągnie do muzeum wielu młodych elblążan. Zauważył, że już podczas Nocy Muzeów, gdy odbywała się jej prapremiera, cieszyła się wśród nich sporym zainteresowaniem. Muzeum na organizację wystawy otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury w wysokości 140 tys. zł.
Zaproszony na dzisiejszą konferencję Piotr Żuchowski, Generalny Konserwator Zabytków i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochwalił starania muzealników, które zwłaszcza w ostatnich kilku latach potwierdziły iż Muzeum Archeologiczno-Historyczne w pełni zasłużenie znajduje się w czołówce krajowych instytucji kultury.
W latach 70. Truso było jeszcze legendą - mówił Piotr Żuchowski - ale znalazł się człowiek, który dzięki swoim badaniom i staraniom doprowadził do tego, że dziś już możemy powiedzieć: Tak znaleźliśmy to legendarne miejsce, które jest prapoczątkiem Elbląga, co chcę bardzo mocno podkreślić.
Po swoim krótkim wystąpieniu wręczył odkrywcy Truso najwyższe odznaczenie resortowe - Medal Gloria Artis za zasługi dla kultury.
Obecny na dzisiejszej konferencji, otwierającej wystawę dotyczącą Truso prezydent Witold Wróblewski dziękował przedstawicielowi Ministerstwa Kultury za wsparcie inicjatyw kulturalnych na terenie naszego miasta.
Otwierana dziś wystawa będzie zapewne ważnym wydarzeniem kulturalnym w tym roku.
- mówił. Dziękował również dyrektor Marii Kasprzyckiej i wszystkim pracownikom muzeum, którzy dołożyli starań, by wystawa prezentowała się jak najlepiej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z otwarcia wystawy.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |