› zapowiedzi |
ponad rok temu
16.11.2012 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Kolejny poniedziałkowy wieczór z TOP DOC FILM. 11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: "My jesteśmy dziećmi komunistów." Usłyszeli wrzask :"Tylko żydokomunę nam tu przysyłają."
„Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego to film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców. Z kolei „Rozwód po albańsku” Adeli Peewej to film o rodzinach rozdzielonych przez komunistyczne władze. Oba filmy pokażemy podczas najbliższego spotkania z Top Doc Film.
Tonia i jej dzieci
Rok 1949. Wrocław. Tonia, matka dwójki dzieci, przedwojenna komunistka, zostaje aresztowana i skazana wyrokiem sądu na 5 i pół roku więzienia za współpracę z wywiadem amerykańskim. Od tej pory jej dzieci znajdują się pod opieką państwa, dorastając w kolejnych domach dziecka. Werka i Marcel płacą wysoką cenę za poglądy i życiowe ideały swoich rodziców. Naznaczeni i napiętnowani przez życie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Dziś Werka i Marcel mający już prawie po siedemdziesiąt lat, opowiadają o tych bolesnych i trudnych przeżyciach z dzieciństwa. Obraz pełen wzruszeń i emocji.
reżyseria: Marcel Łoziński
scenariusz: Marcel Łoziński
gatunek: dokumentalny
produkcja: Polska
czas: 57 min
Rozwód po albańsku
Historia trzech rodzin, które założyli Albańczycy ożenieni z cudzoziemkami, w okresie rządów Envera Hodży. Wśród tych kobiet jest Polka, Barbara Orgocka i dwie Rosjanki: Wala Hodża i Elena Çami. W 1961 r., kiedy doszło do zerwania stosunków dyplomatycznych Albanii z ZSRR, w życiu rodzin zaczął się najbardziej dramatyczny okres. Albańczycy zostali zmuszeni przez władze do rozwodu z cudzoziemkami, które oskarżano o szpiegostwo. Niektóre z kobiet wraz z dziećmi opuściły Albanię. Te, które zostały, podzieliły los swoich mężów, trafiając do więzień i obozów pracy. Jeden z Albańczyków przedstawionych przez Peewą został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na 25 lat więzienia.
reżyseria: Adela Peewa
scenariusz: Adela Peewa
gatunek: dokumentalny
produkcja: Bułgaria
czas: 67 min
„TOP DOC FILM: Wspomnienie komunizmu” w poniedziałek, 19 listopada o godz. 19.00 w kinie „Światowid”. Cena biletu: 10 zł. Rezerwacje: (55) 55 611 20 68/76 lub na stronie http://kino.swiatowid.elblag.pl/.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |