› bieżące |
ponad rok temu
25.09.2019 Grażyna Wosińska komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
W uroczystościach pogrzebowych 22 żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistyczny aparat represji w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej, uczestniczyli żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednym z pochowanych był Stefan Skrzyszowski (Wolność i Niezawisłość), ojciec Janusza Salmonowicza, elbląskiego dziennikarza.
W niedzielę, 22 września Polska pożegnała 22 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistyczny aparat represji w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wystawieniem trumien przed prezbiterium. Na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie pochowano 22 bohaterów walczących o wolną Polskę, zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.
Stoimy na miejscu świętym! Powązkowska kwatera „Ł" – Łączka, jedna z relikwii naszych dążeń ku niepodległej Polsce. Tu chciano zasypać i zadeptać niepodległą Polskę. Nawet nie pogrzebać – bo nie do grobu ich składano, nie urządzano pogrzebów, ale do jam pod płotem, na śmietniku. Taki miał być koniec niepodległej Polski.
Minęło siedem dziesięcioleci i dziś spełniamy nasz obowiązek: chrześcijański, żołnierski pogrzeb
- powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej podczas uroczystości. Podkreślał jak trudne zadanie mieli żołnierze antykomunistycznego podziemia.
Jaką trzeba było mieć siłę w sobie, żeby po pięciu latach walki w czasach okupacji, na frontach w kraju i poza granicami, gdy przyszła nowa niewola stanąć znów do zmagań o Wolną i Niepodległą
- przekonywał. Przypomniał o rodzinach Bohaterów:
Skazano na represje najbliższych, żeby zapomniały o bliskich i niepodległej Polsce, którą tamto pokolenie symbolizowało. Ale nie da się zabić pamięci o pragnieniu wolności. To miejsce tego dowodzi.
W pogrzebie wziął udział Janusz Salmonowicz, syn Stefana Skrzyszowskiego, jednego z pochowanych w niedzielę 22 września.
To dla mnie wielka ulga. Wiele lat nie wiedziałem, gdzie ojciec jest pochowany. Dopiero trzy lata temu dowiedziałem się w jakim miejscu. 9 czerwca 2016 roku odebrałem notę identyfikacyjną. Teraz uczestniczyłem w pogrzebie
- powiedział Elbląg.Net Janusz Salmonowicz.
Elbląg.Net przypominał sylwetkę Stefana Skrzyszowskiego. Czytaj o Nim tutaj.
W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niosąc trumny ze szczątkami Bohaterów, oddali hołd Tym, którzy w historii naszej Ojczyzny zapisali się złotymi zgłoskami, bo przecież „gdyby nie Oni wtedy – dziś nie byłoby nas".
W minioną niedzielę, wróciliśmy Polsce kolejnych 22 Bohaterów, którym przywróciliśmy nazwiska i pożegnaliśmy z należytymi honorami.
Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Armii Krajowej. Żołnierze z braniewskiego batalionu już po raz kolejny włączyli się do współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i wolontariuszami z „Łączki". Latem br. wspólnie wymienili imienne tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł", pomagali również w pracach poszukiwawczych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na terenie dawnego aresztu śledczego na Rakowieckiej
- czytamy w mailu rzecznika prasowego 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.
Podczas wczorajszych uroczystości pożegnani zostali żołnierze Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, organizacji Krajowy Ośrodek – „Kraj", Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Narodowej Organizacji Wojskowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego:
Na ostatnim zdjęciu Stefan Skrzyszowski.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |