› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

"Światowid" kształci przyszłych geniuszy i wyrównuje szanse

› rozwój i edukacja ponad rok temu    5.01.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
9 zdjęć fot. Amadeusz Żołdak

"Szkoła młodych geniuszy" to projekt, którego pomysłodawczynią jest Marta Derlukiewicz z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". To szansa na wyrównanie szans dzieci z terenów wiejskich i miejskich oraz znakomita sposobność do zdobywania umiejętności, które nauczą je samodzielności w przyszłym, bardziej dorosłym życiu. Projekt realizowany jest wspólnie z czterema gminami - Rychliki, Markusy, Pasłęk oraz Gronowo Elbląskie - ma "przekonać jego uczestników, że sukces może osiągnąć każde dziecko, bez względu na miejsce zamieszkania". Projekt zainaugurował 1 stycznia br. i potrwa do 30 września 2018. Został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 kwotą 1.479.482,32 zł, a cała wartość projektu wynosi 1.577.982,32 zł.

Projekt "Szkoła młodych geniuszy" jest projektem partnerskim, który jest realizowany z czterema gminami: Rychliki, Markusy, Pasłęk i Gronowo Elbląskie i przede wszystkim podległymi im szkołami: SP w Zwierznie, SP nr 3 im. Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku, SP w Rychlikach, SP im. Jana Pawła II w Gronowie Elbląskim oraz SP im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku.

- Bardzo istotne jest to, że jest duża współpraca pomiędzy samorządami tutaj z subregionu od Pasłęka poczynając poprzez samorządy nadzalewowe dotyczące właśnie młodzieży, edukacji, szkolnictwa, nauczycieli, podnoszenia tych kwalifikacji tak jak ten szeroki zakres osi dla gospodarki mówi, tutaj ponadprogramowo, z lepszym startem w przyszłość dla młodzieży będzie można realizować - mówił z zadowoleniem marszałek Gustaw Marek Brzezin.

To nie pierwszy tego typu projekt realizowany przez CSE "Światowid".

- Mamy już doświadczenie w ramach realizacji tego typu projektów, np. w Rogajnach czy Milejewie i cieszymy się, że te projekty spowodowały podniesienie jakości nauczania, ale to co było najważniejsze, to że dzieci z tych szkół po prostu miały radość, frajdę i motywację, żeby w tym uczestniczyć i zobaczyć ten inny świat - wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid".

Projekt obejmie 194 uczniów, 84 nauczycieli oraz rodziców. Celem projektu jest podniesienie umiejętności kluczowych uczniów oraz ich kreatywności, innowacyjności i pracy w zespole, a także doskonalenie umiejętności zawodowych nauczycieli. W czasie roku szkolnego uczestnicy wezmą udział w zajęciach pozalekcyjnych kształtujących umiejętności matematyczne, językowe, ICT oraz w zajęciach pozaszkolnych z kreatywności, innowacyjności. Efektem działań będzie zorganizowany przez uczestników "Festiwal kreatywności".

- Oprócz tych kluczowych przedmiotów, jak matematyka czy język angielski oraz IT, chcemy tutaj założyć, żeby najwięcej udziału światowidowego było w tym kreatywnym myśleniu - oprócz tego, czego potrafią się dzieci uczyć w szkole z nauczycielami - my chcemy ich uzbroić w tzw. kreatywne działania. Jesteśmy dobrzy w tym i myślę, że zadowolimy i nauczycieli i rodziców, bo oni też będą brali w tym udział, i najbardziej uczniów - wyjaśniał Antoni Czyżyk. - To będzie takie trochę projekt "wędrujący". Te dzieci wyjadą z nami do Gdyni, do eksperymentarium, do Centrum Kopernika w Warszawie, do Katowic, do parku rozrywki Energylandia, więc to też daje im taką możliwość zintegrowania się. W tym projekcie będzie uczestniczyło 86 nauczycieli. Będą oni mieli jedno wspólne spotkanie, gdzie będą mieli wykłady, ale również poznają siebie nawzajem, bo mimo że mieszkają w tym gminach ościennych, czasem brakuje czasu na takie spotkania i zatrzymanie się na chwilę, żeby porozmawiać.

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski nie miał wątpliwości, że udział w projekcie przyniesie same korzyści dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim weń zaangażowanym.

- Uczeń otrzymuje różne instrumenty, które są mu potrzebne do życia już teraz, ale także i w przyszłości, kiedy będzie się uczył w szkole średniej oraz kiedy będzie musiał pójść w świat. Myślę, że dzięki tym instrumentom, dzięki temu projektowi, zostaną stworzone nowe możliwości dla uczniów w szkołach gminnych czy wiejskich.

W projekt zaangażowani będą również nauczyciele ze szkół partnerskich. Specjalnie dla nich zorganizowane zostaną szkolenia doskonalące z zakresu nowoczesnych metod pracy, w tym wykorzystania technologii ICT oraz zajęcia kształtujące u uczniów właściwe postawy.

Działania projektu będą skierowane również do rodziców, dla których zorganizowana zostanie "Akademia dla rodziców".

 

ilość zdjęć 9 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.