› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Świadomy klient – cechy współczesnego konsumenta

› poradnik ponad rok temu    15.06.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Świadomy klient – cechy współczesnego konsumenta

W miarę jak rozwija się kultura kupowania, zmienia się także profil typowego konsumenta. Dzisiaj klienci są znacznie bardziej wymagający i reklamodawcy muszą się postarać, by trafić ze swoim produktem do obiorców. Co, ile, kiedy i jak kupujemy – wszystko to dużo mówi o naszym obecnym stylu życia.

Sklepy samoobsługowe i międzynarodowe koncerny
 

Charakterystyczną cechą współczesnego rynku handlowego jest jego powszechność i duża samodzielność. Ponieważ ludzie chcą mieć zakupy na wyciągnięcie ręki, wzrasta znaczenie sklepów całodobowych i wielobranżowych, gdzie można kupić właściwie wszystko w jednym miejscu. W większych miastach co kilkaset metrów napotykamy popularne mini-markety typu convenience, czyli tzw. pierwszej potrzeby, takie jak Żabka czy Fresh Market. Podstawowe zaopatrzenie domu uzupełniamy w większych dyskontach (Biedronka, Lidl) albo supermarketach (Carrefour, Auchan). Obecnie klienci bardzo sobie cenią niezależność i szeroki wybór asortymentu, dlatego duże sklepy samoobsługowe wiodą prym w dziedzinie sprzedaży. Nie bez znaczenia jest także różnorodność towaru – najlepiej radzą sobie pod tym względem międzynarodowe sieci handlowe, które w swojej ofercie mają atrakcyjne i niedrogie produkty z różnych części świata. Dotyczy to również sklepów odzieżowych, meblowych i wszystkich innych popularnych sieciówek.

Nowoczesna technologia a zakupy

Sprzedawcy zdają sobie sprawę, jak istotą rolę w życiu ludzi w XXI wieku odgrywa technologia. Większość kampanii reklamowych odbywa się poprzez media internetowe i telewizyjne, poszczególne marki oprócz tradycyjnej oferty udostępniają również specjalne aplikacje i cyfrowe gazetki promocyjne. W internecie funkcjonuje także rozbudowana infrastruktura sklepów online, pozwalająca zakupić dosłownie wszystko przy pomocy komputera, smartfona czy innego urządzenia z dostępem do sieci. Nie wspominając o wszelkiego rodzaju programach wyszukujących rabaty, obniżki, okazje zakupowe itp. Rewolucja technologiczna działa także w realu – dzisiaj klienci oczekują, że w każdym sklepie będzie możliwość płatności bezgotówkowej. Niektóre sieciówki wprowadzają też dodatkowe innowacje poprawiające szybkość i jakość obsługi, na przykład opcję elektronicznego składania zamówień w restauracji.

Rozwój świadomości konsumenckiej
 

Ponieważ żyjemy w dobie powszechnego dostępu do informacji, coraz więcej klientów zaczyna zwracać uwagę na czynniki, które nie były tak ważne do tej pory. Liczy się już nie tylko cena czy względna przydatność produktu, ale także jego wpływ na zdrowie i środowisko, sposób produkcji i transportu etc. Czytamy etykiety, porównujemy jakości, jesteśmy podejrzliwi i wybredni. Ponadto nie bez znaczenia są tutaj kwestie światopoglądowe. Świadczą o tym chociażby coraz głośniejsze idee ekologiczne i społeczne jak Fair Trade, Greenpeace czy Ruch Suwerenności Żywnościowej. Następuje tutaj ciekawa polaryzacja: z jednej strony rozszerzają się wpływy kapitalizmu i działania marketingowe stają się bardziej wysublimowane, z drugiej – kolejne grupy konsumentów częściej wyrażają swój otwarty protest przeciwko danej polityce sprzedaży. Jest też dużo osób, które czynnie interesują się sprawami handlu. To dla nich w internecie powstają strony oraz blogi o kupowaniu – zobacz i poszerz swoją wiedzę na temat zakupów we współczesnym świecie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.