fot. Beata Branicka
Projekt Art Line, którego jednym z partnerów jest Galeria EL, został oficjalnie uznany flagowym projektem Unii Europejskiej. To pierwszy projekt kulturalny w ramach programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk, który otrzymał ten tytuł. Tym samym Art Line stał się częścią nowej strategii Unii Europejskiej - Planu Działania dla Regionu Morza Bałtyckiego.
Takie wyróżnienie świadczy o tym, że kultura staje się coraz istotniejszym ogniwem w rozwoju strategii regionalnej (Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, pierwsza makroregionalna strategia UE). Art Line jest jednym z 6 flagowych projektów w programie Południowy Bałtyk.
- Ten wybór jest potwierdzeniem tezy, że kultura pełni ważną rolę w kontekście działań, które mają na celu uczynienie regionu Morza Bałtyckiego atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i turystyki - mówi Torun Ekstrand, koordynatorka projektu z Muzeum Blekinge w Karlskronie. - Wszyscy partnerzy są szczęśliwi i przekonani, że realizowanie takich projektów to właściwy sposób pracy.
Art Line jest flagowym projektem UE, a także częścią Planu Działania na Rzecz Strategii dla Morza Bałtyckiego. Został doceniony jako projekt wysokiej jakości, ze szczególnym naciskiem na sztukę współczesną. Może służyć jako wzór współpracy w dziedzinie sztuki w Europie. Kluczowym celem Art Line jest stworzenie platformy dla przyszłej współpracy pomiędzy sztuką, uczelniami i artystami.
Kryteria które zdecydowały o wyborze Art Line na projekt flagowy: partnerstwo oparte na wzajemnej nauce, sposób, w jaki sposób współpraca wpłynęła na poprawę wyników, osiągnięte wyniki mogą być stosowane w różnych środowiskach i są ciekawe także w innych kontekstach, dla całości projektu ważny jest aspekt "życia po zakończeniu projektu".
Wkładem Galerii EL w ArtLine były warsztaty Baltic Sounds Good, zrealizowane w 2011 r. Głównym zadaniem uczestników warsztatów - Danila Akimova, Sergeya Ivanova, Wiktora Piskorza, Mariusza Owczarka, Rafała Wawrzyka, pracujących pod okiem Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego i Macieja Olewniczaka - była rejestracja dźwięków, charakterystycznych dla środowiska Morza Bałtyckiego. Warsztaty odbywały się na promie, płynącym do Szwecji oraz w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, gdzie muzycy mieli okazję nagrać dźwięki zwierząt morskich, używając profesjonalnych rejestratorów dźwięku i hydrofonu. Efekty warsztatów można było poznać we wrześniu 2011 r. podczas pokazu, którego gościem specjalnym były Karpaty Magiczne. Do końca marca 2013 r. w Galerii EL można także oglądać wystawę, będącą wynikiem warsztatów Art&Apparatus, zrealizowaną przez Kulturcentrum Ronneby.
Przewidziany na lata 2011 – 2013 projekt Art Line polega na współpracy 14 partnerów z 5 krajów obszaru Południowego Bałtyku: Szwecji, Polski, Niemiec, Litwy i Rosji. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską (Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz Program Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk. Głównym beneficjentem jest szwedzkie Muzeum Blekinge. Zasadniczym celem projektu jest stworzenie sieci współpracy pomiędzy instytucjami artystycznymi i kulturalnymi w regionie.
Głównym beneficjentem projektu Art Line jest Muzeum w Blekinge (Szwecja). Pozostali partnerzy to: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kunsthalle Rostock, Centrum Kultury w Ronneby, Region Blekinge, Instytut Technologiczny w Blekinge, Hala Wystawiennicza w Karlskronie, Wileńska Akademia Sztuki, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Kaliningradzie, Muzeum Sztuki Kalmar, Stena Line.
Beata Branicka