› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Stawiamy na rozwój turystyki, ale jesteśmy słabo rozpoznawalni. Z czym Wam się kojarzy Elbląg?

› bieżące ponad rok temu    26.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 6 ocen 3 / 100%
A A A
kościół par., ob. katedralny pw. św. Mikołaja, ul. Stary Rynek / Mostowa;kościół par., ob. katedralny pw. św. Mikołaja, ul. Stary Rynek / Mostowa; fot. Marcin Mongiałło

Elbląg to miasto, które od lat stawia na rozwój turystyki. Przynajmniej takie są deklaracje kolejnych jego włodarzy. Jeśli chcemy myśleć o przyciągnięciu większej ilości turystów powinniście pomyśleć o promocji Elbląga pod kątem rozpoznawalności – tak mówią eksperci. Miasto jako marka? Tak, ale chodzi przede wszystkim o miejsca, wydarzenia, przedmioty kojarzące się z miastem, które poprzez powszechną świadomość, wychodzącą daleko poza obszar szeroko rozumianego regionu, przyciągną pozytywne skojarzenia, utrwalą wizerunek miasta i pobudzą do działania – w tym przypadku do przyjazdu oraz powrotów.  

Mamy z czego wybierać. W samym mieście i w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wiele miejsc, które mogą podbudować nasz wizerunek. W skali Polski jesteśmy prawdziwą potęgą jeśli chodzi o zabytki. Pod względem ich ilości (aż 518) w przestrzeni miejskiej wyprzedza nas jedynie 8 miast w Polsce. To jednak nie wszystko. Biorąc pod uwagę stosunek liczby zabytków do liczby mieszkańców jesteśmy na drugim miejscu w Polsce! Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o liczbę zabytków na 1 km2 – w tym przypadku także zajmujemy drugie miejsce w kraju.

Zabytki to oczywiście nie wszystko. Mamy Bażantarnię, wspaniały park Dolinka z wodospadami. Moglibyśmy przyciągać turystów promując się jako hub turystyczny – miejsce leżące w bliskiej odległości do położonych w sąsiedztwie zabytków o skali europejskiej, a nawet światowej: zamku w Malborku. katedry i Wzgórza Katedralnego we Fromborku, Kanału Elbląskiego. Niecałe 40 kilometrów dzieli nas od morza (Stegna), a niewiele więcej od Mierzei Wiślanej, której plaże są uznawane za najpiękniejsze nad Bałtykiem.    

5 lat temu, w 2012 roku, Instytut Badawczy IPC przeprowadził badania i konsultacje zarówno wśród mieszkańców Elbląga, jak i mieszkańców Polski (potencjalnych turystów), w których wzięło udział 2600 osób (1400 mieszkańców Polski, 800 mieszkańców Elbląga oraz 600 przedsiębiorców). Miały one za zadanie odpowiedzieć na pytanie jak jest postrzegane nasze miasto. Badania zostały przeprowadzone przy pomocy technik ilościowych CATI (system Computer Assisted Telephone Interview), czyli poprzez wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo oraz technik jakościowych FGI (focus group interview), czyli poprzez wywiad grupowy zogniskowany – cenne badanie marketingowe, które dostarcza informacji odnośnie subiektywnych ocen badanych klientów ("głos klienta"), percepcji konsumenta, jego postaw i preferencji. 

Na zadane pytania o główne skojarzenia z miastem aż 57,6 % respondentów odpowiedziało, że Elbląg nie kojarzy się im z niczym. Większość badanych wie gdzie znajduje się Elbląg (63,2%), ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%) lub kujawsko-pomorskim (aż 10%). 28% badanych co najmniej raz w życiu odwiedziło Elbląg. Najczęściej miało to związek z wypoczynkiem. Większość badanych uważa, że Elbląg jest miastem atrakcyjnym zarówno pod względem położenia geograficznego, jak również w kontekście znajdujących się tutaj (oraz w sąsiedztwie)  interesujących atrakcji turystycznych. 

Pytani często nie posiadali sprecyzowanego zdania na temat naszego miasta. Odsetek odpowiedzi „ani tak, ani nie” był porównywalny do liczby osób udzielających pozytywnych wypowiedzi na temat Elbląga. Z czym kojarzył się ankietowanym Elbląg? Jakie są najbardziej charakterystyczne miejsca? Respondenci wskazywali m.in.: Stare Miasto (54%), katedrę (19,3%), Zamech – w chwili przeprowadzania ankiety Alstom, a dzisiaj General Electric (17,3%). Co ciekawe mniejsza liczba odpowiedzi wskazywała na: Bramę Targową. Centrum Sztuki Galerię El, Kanał Elbląski, Browar w Elblągu...

Elbląg najrzadziej kojarzy z... Warmią i Mazurami, Żuławami, Mierzeją Wiślaną, łyżwiarstwem szybkim. Co ciekawe Elbląskie Święto Chleba też nie budziło większych skojarzeń z Elblągiem, choć trzeba podkreślić, że badanie było przeprowadzane 5 lat temu –  od tego czasu impreza znacznie się rozwinęła. Pytanie, czy na tyle, żeby stanowić markę ogólnopolską? Bardzo mała liczba osób udzielających odpowiedzi na pytania kojarzyło Elbląg z morzem. Jest to bardzo smutna informacja –  takie skojarzenie na pewno przysporzyłoby nam turystów.   

Zadaliśmy pytanie losowo spotkanym elblążanom z czym im się kojarzy nasze miasto. Zamech, Brama Targowa, Piekarczyk, który uratował miasto, dawne województwo elbląskie, przekop, Bażantarnia, browar, piwo EB, Olimpia, mosty zwodzone, Krzyżacy –  takie odpowiedzi padały z ust mieszkańców.

A z czym Wam się kojarzy Elbląg? Co mogłoby być symbolem naszego miasta? Macie jakiś pomysł na jego promocję? Zachęcamy do dyskusji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jesiotr do Olimp
ponad rok temu ocena: 40%  6
gdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest mowa o Olimpii w kontekście skojarzeń elblążan podczas gdy - jeśli dobrze kojarzę - Olimpia byla w przytoczonym badaniu jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań przez ludzi SPOZA Elbląga na których to opinii marketingowo najbardziej nam zależy
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 78%  5
"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie piękne, ze ludzie z drugiego końca Polski kojarzą Elbląg z Pomorzem tak jak powinni. To tylko kolejny dowód na to, że w 1999 popełniono straszliwą zbrodnię wobec Elbląga podczas podziału administracyjnego. Miasto miało już swoją określoną wśród mieszkańców tożsamość historyczno-geograficzną, lecz w imię wspomożenia biednego Olsztynkowa postanowiono przekreślić całą spuściznę miasta i na siłę próbując skojarzyć je z...Mazurami. Skandal!
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fads
ponad rok temu ocena: 33%  4
Proponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i sytuacjach - wzorem krasnali z Wroclawia.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ P
ponad rok temu ocena: 0% 3
W Zielonej Górze są też Bachusy np :)
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 67%  2
jeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga jeśli chodzi o skojarzenia z Elblągiem była Olimpia (w tekście jakoś zostało to pominięte) i może to właśnie jest marka na którą należałoby stawiać marketingowo, na równi z przemysłem energetycznym, Starym Miastem czy marką EB.
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olimp
ponad rok temu ocena: 20% 1
W tekście ująłem Olimpię. Proszę przeczytać dokładnie od początku do końca :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.