› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

› bieżące miesiąc temu    18.10.2024
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

W środę, 23 października, o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy do sali „U św. Ducha” na spotkanie z Wojciechem Jagielskim, autorem książki „Wojna. Antologia reportażu wojennego”. Tym razem mistrz reportażu wojennego pełni rolę redaktora i przewodnika po opowieściach innych autorów, w tym korespondentów wojennych oraz osób, które z wojną nie mają na co dzień do czynienia.

Podczas spotkania poruszymy pytania dotyczące natury wojny, jej definicji, początków, sposobów narracji oraz roli korespondenta wojennego. O tych zagadnieniach z autorem porozmawia Dominik Żyłowski.

Wojciech Jagielski to jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, pisarz i były korespondent wojenny, specjalizujący się w sprawach Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Przez ponad 20 lat był związany z „Gazetą Wyborczą”, a przez dekadę z Polską Agencją Prasową. Razem z fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli znany duet reporterski, podróżując do stref konfliktów. Od 2017 roku jest członkiem redakcji Tygodnika Powszechnego. Jagielski jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody im. Dariusza Fikusa, Nagrody Tischnera oraz Bursztynowego Motyla. Był także nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W 2014 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W dorobku literackim ma m.in. książki „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002), „Wieże z kamienia” (2004) oraz „Wojna. Antologia reportażu wojennego” (2023).

O książce „Wojna. Antologia reportażu wojennego” mówi wydawca (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak): „To rządzący wmawiają ludziom, że wojny są dramatem przeciwności. Dobro przeciwko złu, my przeciwko nim, zwycięstwo albo klęska – pisze Robert Fisk. – Ale w wojnie zasadniczo nie chodzi o wygraną czy przegraną, lecz o śmierć i zabijanie. Wojna to całkowity upadek człowieczeństwa”.

Książka przedstawia opowieść o stu ostatnich latach historii, stworzoną przez naocznych świadków wydarzeń, które stały się kamieniami milowymi współczesnych dziejów. Jagielski wybrał teksty najważniejszych korespondentów wojennych, wzbogacając je o własne komentarze.

„Spotkacie tu Państwo najwybitniejszych pisarzy, noblistów, Winstona Churchilla, Johna Steinbecka, Ernesta Hemingwaya, Alberta Camus, Gabriela Garcię Márqueza, Mario Vargasa Llosę, a także Terzaniego i Fiska oraz Ryszarda Kapuścińskiego. Nie zabraknie również dziennikarzy, z którymi miałem przyjemność pracować, jak Anna Politkowska, Marie Colvin, Jason Burke, Ahmad Rashid czy Kurt Schork. Choć nigdy nie uważałem się za wojennego korespondenta, większość dorosłego życia spędziłem w dziennikarstwie, a ponad dwadzieścia lat na pisaniu wojennych korespondencji”.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2024”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.