› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem

› bieżące 27 dni temu    8.10.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem

W środę, 16 października, o godzinie 18:00 zapraszamy do sali „U św. Ducha” na spotkanie z Ryszardem Koziołkiem – profesorem literatury, erudytą, gawędziarzem oraz wybitnym eseistą. Porozmawiamy o tym, co czyni z nas czytelnika, o potrzebie snucia opowieści oraz o (nie)czytaniu książek. Jak to zwykle bywa, rozmowa poprowadzi nas w nieoczekiwane kierunki.

Rozmowę z autorem poprowadzi Aleksandra Buła.

Ryszard Koziołek w swoim dziele „Dobrze się myśli literaturą” pisze: „Mam skłonność do przyznawania literaturze rangi najważniejszego składnika kultury. Nic w tym dziwnego, w moim fachu to zawodowa powinność. Nie wystarcza mi jednak wypełnianie misji, która łączy się z moją profesją. Jestem notorycznym poszukiwaczem dowodów, że literatura to konieczność mówiącego człowieka, który w trosce o biologiczny i społeczny byt musi ulepszać swoją mowę, czyli czytać oraz tworzyć metafory i opowieści.”

Ryszard Koziołek to literaturoznawca i eseista, od 2020 roku rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz profesor w Instytucie Literaturoznawstwa tej uczelni. Jest dyrektorem Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”. Do jego publikacji należą także: „Zdobyć historię. Problem przedstawienia w Twarzy księżyca Teodora Parnickiego” (1999), „Znakowanie trawy albo praktyki filologii” (2011), „Dobrze się myśli literaturą” (2016), „Wiele tytułów” (2019) oraz „Czytać, dużo czytać” (2023). Opracował edycję powieści „Tylko Beatrycze” Teodora Parnickiego w serii Biblioteki Narodowej (2004).

Był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015, stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” oraz felietonistą „Polityki”. W 2016 roku jego książka „Dobrze się myśli literaturą” została nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim, a w 2024 roku książka „Czytać, dużo czytać” zdobyła nominację do Nagrody im. Marcina Króla. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji:
tel. (55) 625 60 13

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Promocja czytelnictwa 2024”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.