› zapowiedzi |
ponad rok temu
9.03.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 2 ocen 1 / 100% |
A A A |
9 marca 2019 r. w Pubie MF przy ul. Świętego Ducha 26 w Elblągu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Ewy Szakalickiej pod tytułem: „Podwójnie wyklęty”. Po projekcji będzie możliwość wzięcia udziału w dyskusji z twórczynią tego obrazu.
Film „Podwójnie wyklęty” poświęcony jest postaci kapitana Romualda Rajsa pseudonim „Bury”. Obraz został uhonorowany trzema nagrodami na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbył sie we wrześniu 2017 roku w Gdyni.
Postać kapitana Romualda Rajsa do dziś budzi kontrowersje, a jego działalność stanowi przyczynek do burzliwej dyskusji. Z jednej strony dokonano rehabilitacji „Burego” i wypłacono odszkodowania jego rodzinie, a z drugiej strony zarzuca mu się czyny „noszące znamiona ludobójstwa”, których nie wolno utożsamiać z walką niepodległościową.
Mówi się o tym, że dokonano rzezi, czystki etnicznej, wręcz ludobójstwa. Piszą, że mordował niewinnych cywilów w pięciu białoruskich wioskach ze względów etnicznych albo religijnych – ja nie przyjmuję tej tezy. Nic jej nie potwierdza. W oddziale "Burego" służyło kilku funkcyjnych, którzy byli prawosławni m.in. jego zastępca, czy jeden z najlepszych dowódców plutonu. Jedyne kryterium jakie, „Bury” stosował, to był stosunek do niepodległego państwa polskiego
– twierdzi w filmie ekspert Instytutu Pamięci Narodowej dr Kazimierz Krajewski.
Jaka jest prawda? Autorka filmu „Podwójnie wyklęty” twierdzi, że jej intencją było przybliżenie prawdziwej historii kpt. Romulada Rajsa „Burego”.
To nie jest łatwy temat, dlatego że skala propagandy i nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych w przeróżny sposób jest bardzo duża. Ja nie zdawałam sobie sprawy ile powstało negatywnych reportaży o kapitanie Rajsie. Wiedziałam o tym, że w 2002 roku powstał film o ironicznym tytule "Bohater" autorstwa Agnieszki Arnold, który opierał się na relacjach świaków, ale takich dziwnych relacjach. Nie wiem dlaczego reżyserka tego nie weryfikowała. To jest jednostronny, tendencyjny film. Wiele było zarzutów historyków z IPN-u, jeżeli chodzi o warstwę historyczną w tym filmie. Bohaterem uczestniczącym filmu Agnieszki Arnold był Surowiak (Józef Surowiak ps. „Bohdan” – przyp. red.). To był podkomendny kapitana Rajsa jeszcze z tej partyzantki, z tego okresu wileńskiego, ale później również utrzymywał z nim kontakty. Jak się okazało – jest stosunkowo świeża informacja – to był ten, który wydał kapitana Rajsa. Trudno, żeby ten, który wydał swojego dowódcę i jego zastępcę „Rekina” (Kazimierza Chmielowskiego – przyp. red.) – ten, który ma na sumieniu to, że wydał go na śmierć, żeby mówił dobrze o kapitanie Rajsie (warto dodać, że kilka lat temu prof. dr hab. Józef Surowiak inaczej relacjonował okoliczności zatrzymania Romualda Rajsa oraz zaprzeczał odkrytym materiałom operacyjnym MBP – przyp. red.). Ten film był wielokrotnie pokazywany w telewizji...
– mówiła w ubiegłym roku Ewa Szakalicka w rozmowie z dziennikarzem wRealu24.
Rajs był był oficerem Armii Krajowej. Za udział w walkach na Wileńszczyźnie został odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari. W 1945 roku, kiedy gdy w Polsce rozpoczęto ustanawianie władzy komunistycznej, nie złożył broni i kontynuował walke partyzancką. Zarzuty, które pdają pod adresem Romualda Rajsa i dowodzonego przez niego oddziału dotyczą okresu ze stycznia i lutego 1946 roku i są związane z mordami dokonanymi na ludności cywilnej kilku podlaskich miejscowości. Ostatecznie Romulad Rajs został 11 listopada 1948 roku ujęty przez funnckjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, skazany na śmierć i stracony 30 grudnia 1949 roku w Białymstoku. Pewną ciekawostką jest fakt, że przed aresztowaniem przez pewien okres czasu ukrywał się m.in. w Elblągu.
Pokaz filmu „Podwójnie wyklęty”
Pub MF przy ul. Świętego Ducha 26 w Elblągu
9 marca 2019 r., godz. 17.00
Organizatorzy: Elbląscy Patrioci, Obóz Narodowo-Radykalny, Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Ewa Szakalicka – autorka licznych programów dokumentalnych o historii i współczesności Polaków na Wschodzie. Rodzinnie związana z Nowogródczyzną (córka żołnierza 77 PP Armii Krajowej Okręgu Nowogródek) i z Białowieżą. Z wykształcenia filolog polski (UW) z zawodu dziennikarka telewizyjna, dokumentalistka. Od 1994 roku współpracowała z TVP Polonia, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Historia. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Autorka m. in. programów:
Wyróżnienia: Medal Honorowy „Meritus Patriae” („Zasłużony Ojczyźnie”), wyróżnienie „Praemium Honoris Cresovianae” (za wybitną działalność na rzecz krzewienia kultury i tradycji kresowej), Odznaka Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, wyróżnienie w kategorii Nagroda im. Janusza Krupskiego dla filmu "Wyrok śmierci" na V Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Dwie nagrody specjalne i wyróżnienie dla filmu „Podwójnie Wyklęty” na IX Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz wywiad z Ewą Szakalicką
Komentarze
(2)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 33% | 2 |
oceń komentarz 1 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 63% | 1 |
oceń komentarz 5 3 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |