› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Spektakle plenerowe 12. Letnich Ogrodów "Polityki"

› bieżące ponad rok temu    8.06.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Spektakle plenerowe 12. Letnich Ogrodów  fot. Nadesłane/Dominik Staniszewski

W trakcie 12. Letnich Ogrodów POLITYKI w przestrzeni elbląskiego Starego Miasta będzie można obejrzeć cztery spektakle plenerowe: „Epitafium dla władzy” i „Orlando” Teatru Gdynia Główna oraz „Babel” i premierowy pokaz „Mistrza Małgorzaty” Teatru Formy z Wrocławia. Zapraszamy!

 

10 czerwca, godz. 17.00

ul. Wodna/Most Wysoki

Spektakl: „Epitafium dla władzy” (według „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego) w wykonaniu Teatru Gdynia Główna w reż. Ewy Ignaczak

Spektakl nawiązuje do jednego z najbardziej znanych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego – „Cesarza”. Utwór stał się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl „Epitafium dla władzy” stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie  –  adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

Czas trwania: 60 minut

 

11 czerwca, godz. 17.00

ul. Wodna/Most Wysoki

Spektakl „Orlando” (według Virginii Woolf) w wykonaniu Teatru Gdynia Główna w reż. Ewy Ignaczak

Monodram w wykonaniu Idy Bocian, to powieść o poszukiwaniu tożsamości. Jej bohater/bohaterka, długowieczny/a w swym nienaturalnie przedłużonym życiu jest świadkiem historycznych zdarzeń od XVI wieku aż po połowę XX. Jednakże pomimo, iż czasem jest w ich centrum, to Orlando żyje niejako na uboczu. Jego/jej rozwój koncentruje się na własnym wnętrzu i tożsamości. Nieokreślona płeć, a właściwie jej nieoczekiwana zmiana, powoduje, że możemy śledzić proces dojrzewania bohatera/bohaterki z dwóch perspektyw – męskiej i żeńskiej. 

Czas trwania: 60 minut

 

12 czerwca, godz. 22.30

Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim

Spektakl „Babel” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia w reż. Józefa Markockiego

Biblijna budowla jest – wedle intencji twórców spektaklu – metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję, po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji. – „Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka. Dotyczy braku porozumienia i kontaktu. Ponieważ ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn... nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych...z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić, w ruchu” –  wyjaśnia Józef Markocki (dyrektor Teatru Formy i jednocześnie reżyser spektaklu).

Czas trwania: 60 minut

 

13 czerwca, godz. 22.30

Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim

Spektakl „Mistrz i Małgorzata” (według Michaiła Bułhakowa) w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia w reż. Józefa Markockiego

Spektakl będący teatralną adaptacją wielkiego dzieła Michaiła Bułhakowa jest symboliczną opowieścią o odwiecznej walce dobra ze złem. Będzie to premierowy pokaz tego spektaklu przygotowany specjalnie na 12. Letnie Ogrody POLITYKI. Fabułę spektaklu stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30-tych XX wieku, a także wpleciona w narrację powieść historyczna o  Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Plenerowy spektakl ruchowy nie jest wierną ilustracją powieści pisarza, ale raczej swobodną wizją autorską, choreograficzną, obfitującą w głębokie treści natury mistycznej, czy tzw.  optyki racjonalnej i natchnionej. Spektakularnymi postaciami przedstawienia są uczłowieczeni : Chrystus i Szatan, którzy wcielają się w realnych ludzi. W centrum myśli spektaklu jest człowiek z całą swoją złożonością nadzieją i zwątpieniem. Owo archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch natur drzemiących w człowieku znajduje tu swe odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyce i symbolicznej efektownej mobilnej scenografii (w spektaklu używane są  efekty ogniowe oraz motocykle). Spektakl jest współczesną wizją tego zagadnienia, choć różnie widzianą z dzisiejszej perspektywy,  niezmienne natomiast wydaje się pojęcie dobra i zła, pomimo zmiany kostiumu epoki etc., natura człowieka natomiast nie zmieniła się od wieków.

Czas trwania: 60 minut

Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.