› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    14.05.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
8 zdjęćSpacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia) fot. Bartłomiej Ryś

Oto epoka cyfryzacji w pełnej krasie. Świat zmniejszony do rozmiaru telefonu komórkowego, a także wybawiający od zapomnienia i przemijania. Pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji znaleźli sposób na zatrzymanie czasu i uchronienie niezwykle cennych obiektów dziedzictwa narodowego, przenosząc je do świata wirtualnego, który umożliwia zapoznanie się z nimi przy użyciu zwykłej komórki. O wirtualnym spacerze trotuarami Starego Miasta w Elblągu opowiedzieli 12 maja: Antoni Czyżyk (dyrektor CSE Światowid) oraz Hanna Laska-Kleinszmidt (kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji). Na prezentacji projektu pojawił się również Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Quo vadis, digitalizacjo?

Regionalna Pracownia Digitalizacji, która mieści się w Światowidzie, jest pierwszym ośrodkiem digitalizującym w technice 3D w województwie warmińsko-mazurskim. Początek cyfryzacyjnej misji miał miejsce już w 2010 roku. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia pracowni w regionie, pozyskano także pod inwestycję pierwsze środki z programu "Zasoby Cyfrowe". Dzisiaj na stronie cyfrowewm.pl jest ponad 130 kapliczek z Warmii i Mazur, 6 form przestrzennych zlokalizowanych w Elblągu, 4 panoramy, 9 wirtualnych spacerów, m.in. po Muzeum Kultury Ludowej w Warszawie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a także i teraz spacer po elbląskim Starym Mieście.

To jednak dopiero początek drogi. "Od digitalizacji nie ma dziś odwrotu. Zakładają ją programy unijne, regionalne programy operacyjne, ale przede wszystkim ministerstwo kultury" - jak wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Wciąż na zdigitalizowanie czekają inne obiekty, a jest ich niemalże 1,5 tysiąca. "One niszczeją i być może przyszłe pokolenia będą mogły obejrzeć je tylko w wersji cyfrowej" - dodawał Antoni Czyżyk. W planach pracowników Światowidu jest także odtworzenie techniką 3D chociażby Kanału Ostródzko-Elbląskiego z jego pochylniami, który jest jedynym takim obiektem na świecie.

- Światowid jest liderem w materii technologii cyfrowych - jak przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Projekt jest także okazją dla Elbląga. Według Prezydenta Elbląga to doskonałe narzędzie do promocji naszego miasta w skali międzynarodowej. Jeśli turyści zobaczą naszą starówkę na wyświetlaczach swoich telefonów, być może postanowią przybyć w to miejsce osobiście. Digitalizacja nie musi być zatem kolejnym krokiem w kierunku odcinania się od empirycznego świata, ale może być skrótem na ponowne wejście w niego i doświadczenie go.

Póki co można przejść się po elbląskim Starym Mieście pod tym adresem. Udanego spaceru!

 

  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
  • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.