› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Skanowanie w 3D podczas Elbląskiego Święta Chleba

› bieżące ponad rok temu    3.09.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Skanowanie w 3D podczas Elbląskiego Święta Chleba

Inżynieria odwrotna, chmura punktów, projektowanie produktów, tekstura – to pojęcia związane ze skanowaniem 3D. Jak to wygląda w praktyce będzie można zobaczyć podczas prezentacji Regionalnej Pracowni Digitalizacji w trakcie Elbląskiego Święta Chleba.

Regionalna Pracownia Digitalizacji działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Dzięki niej zarówno większe placówki muzealne o określonej renomie, jak i mniej znane, ale równie ważne dla regionu muzea mogą zaprezentować swoje zbiory szerokiemu gronu odbiorców. Mogą zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości, zachęcając tym samym internautów do ich odwiedzenia i odkrycia obiektów w rzeczywistości.

Prezentacja działalności Regionalnej Pracowni Digitalizacji odbędzie się w sobotę, 12 września w Ratuszu Staromiejskim w godz. od 11.00 do 19.00. Zespół pracowni wprowadzi wszystkich w tajniki digitalizacji – o każdej pełnej godzinie rozpocznie się pokaz skanowania.

- Będą to spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się na czym polega skanowanie zabytku i dalsza obróbka materiału cyfrowego – mówi Paweł Kondraciuk z Pracowni Digitalizacji. - Chętni będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak zeskanowany zabytek trafia do sieci. O tym komu i do czego służy digitalizacja w kulturze i sztuce opowiedzą pracownicy Pracowni.

Odbędą się również projekcje materiałów filmowych prezentujących postaci wybranych twórców ludowych z terenu Warmii i Mazur pt. „Ostatni Mistrzowie kultury ludowej".

Regionalna Pracownia Digitalizacji jako pierwsza w regionie archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości można już oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur. Dzięki projektowi „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury", dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, możliwa była rozbudowa serwisu www.cyfrowewm.pl oraz zakup sprzętu do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych.

Podczas prezentacji będzie można w trakcie pracy zobaczyć dwa skanery Faro X330 - szybki i kompaktowy skaner 3D umożliwiający tworzenie precyzyjnych i szczegółowych chmur punktów. Dzięki niemu można odwzorować nawet najbardziej skomplikowany obiekt przemysłowy czy architektoniczny. Drugi to Artec Spider skaner 3D zaprojektowany specjalnie dla użytkowników CAD. Idealny skaner do inżynierii odwrotnej, projektowania produktu, kontroli jakości i produkcji masowej.

Efekty pracy Regionalnej Pracowni Digitalizacji można śledzić na portalu: www.cyfrowewm.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.