› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Salon polityki ze Sławkiem Wierzcholskim

› bieżące ponad rok temu    11.03.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A

Legenda polskiego bluesa w Salonie POLITYKI W środę 18 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na Salon POLITYKI poświęcony książce Mirosława Pęczaka pt. „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”. Spotkanie z bohaterem i autorem książki poprowadzi Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński. Wstęp wolny.

Sławomir Wierzcholski (ur. 1958) – legenda polskiej muzyki bluesowej, wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy, organizator koncertów bluesowych. Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa, która w ciągu ponad trzydziestu lat działalności wykreowała swój własny, niepowtarzalny styl, bazujący na akustycznym instrumentarium, a będący połączeniem bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Zespół ma na swoim koncie ogromne sukcesy. Dwadzieścia wydanych płyt (3 LP, 2 DVD i 15 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówką polskich muzyków jazzowych i rockowych. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, a nawet w Zimbabwe!

Mirosław Pęczak (ur. w 1956 r.) – kulturoznawca, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu kultury alternatywnej i młodzieżowej, stylów życia i socjologii kultury. Zajmuje się też badaniami uczestnictwa w kulturze. Publicysta Tygodnika POLITYKA i gospodarz elbląskiego Salonu POLITYKI. Autor bądź współautor publikacji: „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Polska siła – skini, narodowcy, chuligani” (z Mariuszem Janickim), „Spontaniczna kultura młodzieżowa” (z J. Wertensteinem-Żuławskim), „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, „Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski” (z J. Nowińskim) czy „Kultura miejska w Polsce” (wielu autorów).

O książce „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”:

Co pełne refleksji teksty Wierzcholskiego mają wspólnego z wysokogórską wyprawą? Dlaczego Sławek najpierw narzekał na Balcerowicza, a potem zmienił zdanie? Jak przeżywał dylemat: czy pozostać w niszy bluesowej, czy zdecydować się na muzyczny crossover? Czy ma coś wspólnego ze śmiesznym staruszkiem, który pitolił na organkach? [...] Ta książka to pokaźny plon socjologicznych rozważań autora nad „przypadkiem” Sławka Wierzcholskiego. A że ten socjologiczny esej napisany jest bardzo przystępnym językiem, tym lektura jest przyjemniejsza!/Mariusz Szalbierz, Twój blues

  • Salon polityki ze Sławkiem Wierzcholskim
ilość zdjęć 1 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ maruda .
ponad rok temu ocena: 0%  1
Niestety , ale dziś już prawdziwych salonów nie ma . Co prawda powstały salony samochodowe , kosmetyczne , fryzjerskie , czy gier , ale to nie to samo co dawniej znaczyło i czym było . A , skoro nie ma takich miejsc szczególnych pełnych elegancji i specyficznego klimatu to i nie ma też prawdziwych salonowców . Najgorsze jest to , że niektórym ludziom salony pomyliły się z saloonami , w których bywali poganiacze bydła zwanymi kowbojami . Charakterystycznym atrybutem takiego przybytku była spluwaczka i fortepian . Za fortepianem nie ma co tęsknić , ale za spluwaczką , a i owszem . Bo , kiedy czasem słucham p. Pęczaka i jego zaproszonych gości " Jeźdźców z Znikąd " , to splunąć mam ochotę nader często . Szczególnie na Salonach Polityki .
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.