› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Rzeźby ze skarbca fromborskiego

› bieżące 9 miesięcy temu    3.01.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rzeźby ze skarbca fromborskiego fot. Nadesłane

Skarbiec katedralny we Fromborku jest znany głównie ze złotnictwa, ale w okresie powojennym i międzywojennym stał się on dodatkowo miejscem, w którym gromadzono i przechowywano dzieła sztuki (rzeźby, elementy snycerki, itp.) zwożone z innych kościołów dawnych Prus Wschodnich.

W 2012 roku kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika – Jagoda Semków dokonała wstępnej inwentaryzacji zachowanych w skarbcu obiektów, tworzących zespół 75 rzeźb drewnianych i 41 innych elementów (fragmentów rzeźb i snycerki, skrzyń, okuć, elementów konstrukcyjnych, itp.). Wiele ze zgromadzonych w skarbcu rzeźb i elementów snycerskich posiadało metryczki informacyjne, dzięki którym udało się zidentyfikować miejsce ich pierwotnego pochodzenia.

Rzeźby reprezentują bardzo różną jakość wykonania i tematykę. Wśród nich znajdują się figury aniołów i świętych, a także ujęcia Chrystusa (zwłaszcza w konwencji ikonografii Zmartwychwstania). Wiele z zachowanych obiektów pełniło funkcję figur ołtarzowych. Zespół zachowanych rzeźb to odrębny fromborski skarb ze względu na ich ilość, ale także wykonanie, bogatą ikonografię, pochodzenie czy warsztaty artystyczne, w których powstawały. Stanowią ogromny zasób informacji o sztuce dawnych Prus Wschodnich, guście mecenasów i zleceniodawców, którymi były zarówno ubogie gminy ewangelickie, ale także możne rody pruskie, czy duchowieństwo katolickie.

Obecnie rzeźby są przechowywane w magazynie muzealnym, a te które zostały poddane konserwacji już niebawem będą prezentowane na poddaszu katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Interesującą część zbioru stanowi zespół aniołów chrzcielnych, które są dziedzictwem sztuki ewangelickiej z terenu Warmii i Mazur. Obiekty te znalazły się na wystawie "Zwiastowanie dla oczu – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach" w Muzeum Mikołaja Kopernika. Kuratorami wystawy byli: dr Jowita Jagla, Weronika Wojnowska, ks. prałat dr Jacek Maciej Wojtkowski. Obecnie anioły chrzcielne ze zbiorów Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespól Katedralny prezentowane są w Wieży Radziejowskiego we Fromborku.

Stan zachowania zespołu rzeźb i ich fragmentów jest zróżnicowany. Ubytki w postaci odłamanych części najbardziej odstających od korpusu (przedramiona, całe dłonie, stopy, głowy, skrzydła) stanowią świadectwo ich trudnej historii.

W ramach projektu “Digitalizacja i konserwacja rzeźb ze skarbca fromborskiego” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury zostało zdigitalizowanych w postaci modeli 3d 17 rzeźb. Trzy rzeźby ze zbioru zostały poddane pracom konserwatorskim.

Można je oglądać na stronie www.muzeum.frombork.pl.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.