› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Rogata dusza. Zapowiedź publikacji elbląskiego pisarza

› bieżące 4 miesiące temu    27.07.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rogata dusza. Zapowiedź publikacji elbląskiego pisarza fot. Marcin Mongiałło/archiwum prywatne

Elblążanin Tomasz Stężała zapowiada swoją nową książkę. Tym razem to  cykl powieściowy opisujący przełomowe lata 1918, 1919 i 1920. 

Tomasz Stężała jest autorem wielu książek historycznych: cyklu "Elbing 1945: Prawdziwa historia Elbląga" („Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, „Elbing 1945. Pierwyj Gorod”); cyklu "Trzy Armie" („Porucznicy 1939”, „Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot”, „Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia”, „Pułkownicy 1944. Rzeczpospolita Partyzancka”, „Pułkownicy 1944. Nowe życie”) oraz „Aptekarz”, „Wojna bogów” i "Bunt starych bogów".

Teraz zapowiada cykl powieściowy „Rogata dusza Polaka” opisujący przełomowe lata 1918, 1919 i 1920. To czasy:

kiedy wybijaliśmy się na niepodległość a następnie biliśmy się ze wszystkimi sąsiadami o granice i wreszcie broniliśmy Ojczyzny i całej Europy przed napaścią bolszewickich hord

- komentuje pisarz.

Zdradza on o czym  będzie można przeczytać w pierwszej części:

Zaczyna się pod koniec 1917 roku, w obozie jenieckim na kresach, gdzie przebywają jeńcy armii kajzerowskiej, austriackiej i legioniści. Wydarzenia doprowadzają do buntu i ucieczki grupy więźniów, którzy docierają do posterunków wojsk niemieckich. I w tym miejscu ich losy zaczynają się rozchodzić, prowadząc do Lwowa, Krakowa, Wielunia, Warszawy czy Chełma. Pierwsza grupa bohaterów jest jak zaczyn nowego chleba, która pobudza tych, z którymi się zetknęli do myślenia, a czasami działania na rzecz niepodległości.

Książkę opublikuje wydawnictwo Bellona. 

Na publikację czeka jeszcze książka Szesnasta Pancerna, powieść oparta na osobistych przeżyciach autora. 

W książce opisałem swoje przeżycia z czasów „woja” i to, jak mogłaby wyglądać III Wojna światowa widziana z perspektywy żołnierza LWP. Jest to dla mnie książka unikalna, napisana z wielką pasją, którą bardzo lubię. Mam nadzieję, że i moi czytelnicy ją wkrótce poznają

- ujawnia Tomasz Stężała.

Bohaterem jest podchorąży Kmita, odwalający swój rok obowiązkowej służby wojskowej w 1986 roku na poligonach Pomorza. Codzienną, poligonowa rutynę zakłócają niepokojące wieści, potem rozkazy i gorączkowe przygotowania do wielkich manewrów w NRD. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.