› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Reporter Piotr Pytlakowski gościem Biblioteki Elbląskiej

› bieżące miesiąc temu    17.05.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Reporter Piotr Pytlakowski gościem Biblioteki Elbląskiej fot. UM Elblag

W czwartek, 23 maja, o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Piotrem Pytlakowskim, jednym z najwybitniejszych polskich reporterów. Autor przybywa do nas ze swoją najnowszą książką „Strefa niepamięci”, w której portretuje polską społeczność ściany wschodniej. „Dziennikarz Polityki Piotr Pytlakowski napisał wstrząsający reportaż historyczny, który dotyczy zdarzeń z 1941 r., ale także i naszych czasów” – tak pisze o książce Justyna Sobolewska. Tego spotkania nie można przegapić!

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

Piotr Pytlakowski – jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, od roku 1997 związany z Tygodnikiem POLITYKA. Autor bądź współautor książek: „Czekając na kata”, „Alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Biuro tajnych spraw. Kulisy centralnego Biura Śledczego” (z Sylwestrem Latkowskim), „Nowy alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Szkoła szpiegów”, „Mój agent Masa”, „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych. Powieść osobista”, „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej polski” i ostatniej „Strefa niepamięci”.

O książce „Strefa niepamięci” z opisu wydawcy (Agora):

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach „szlaku śmierci”, gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.

Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy.

Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Zadanie realizowane przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.