› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Reporter od kuchni: spotkanie z Witoldem Szabłowskim

› bieżące 2 miesiące temu    27.09.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Reporter od kuchni: spotkanie z Witoldem Szabłowskim fot. Nadesłane

Kolejnym gościem biblioteki w cyklu spotkań autorskich #czytElnia będzie Witold Szabłowski – dziennikarz i reportażysta, autor bestsellerowych książek „Jak nakarmić dyktatora” i „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”, opowiadających historie za kuchennych drzwi dyktatorów i przywódców. Zapraszamy 3 października, o godz. 18:00 do sali „U św. Ducha”. Wstęp wolny.

Witold Szabłowski swoim życiorysem, choć ma zaledwie 44 lata, mógłby obdzielić kilka osób. Ilość nagród i wyróżnień, które otrzymał za swoje książki i reportaże jest imponująca. Autor ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studiował również w Stambule. Jako stażysta CNN Türk objechał niemal całą Turcję. Już za reportaże o Turcji (m.in. o tureckim zamachowcu, który chciał zabić Jana Pawła II i dramatach tureckich kobiet) otrzymał nagrody i wyróżnienia.

W Polsce karierę dziennikarską rozpoczynał w TVN24, a w 2006 roku dołączył do zespołu Dużego Formatu Gazety Wyborczej. W 2010 r. ukazała się jego pierwsza książka „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” - otrzymał za nią Nagrodę im. Beaty Pawlak, Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”, Nagrodę brytyjskiego PEN Clubu za angielskie wydanie i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. W 2012 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od jury nagrody im. Anny Lindh za artykuły o emigracji z Albanii do krajów Unii Europejskiej i o wychodzeniu Albanii z komunizmu.

Kolejna książka „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem” (napisana z Izabelą Meyzą) to zapis podjętego przez nich eksperymentu. W 2014 roku wydał książkę „Tańczące niedźwiedzie”, która została bardzo doceniona w Stanach Zjednoczonych. W 2016 Szabłowski opublikował reportaż „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, którą nagrodzono Nagrodą „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Dwie ostatnie książki: „Jak nakarmić dyktatora” i „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” to reportaże o przywódcach, dyktatorach i polityce "od kuchni".

Na swoim profilu facebookowym autor niedawno ogłosił, że na „Rosja od kuchni” podpisał umowę z największym na świecie wydawnictwem, Penguin Random House z Nowego Jorku. Za „Jak nakarmić dyktatora” otrzymał „kulinarnego Oskara”. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w Ukrainie – komentator przebiegu wojny na profilu FB Witold Szabłowski - Notatnik Reportera.

Rozmowę poprowadzi Dominik Żyłowski.

Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.