› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Renowacja drewnianego parkietu - inspiracje i porady

› bieżące 10 miesięcy temu    13.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Renowacja drewnianego parkietu - inspiracje i porady

Nic nie jest wieczne. Nawet drewniany parkiet wymaga okresowej renowacji, żeby zachować funkcjonalność oraz piękny wygląd przez długi czas. O produktach do renowacji parkietów oraz sposobach na ożywienie nudnych wnętrz rozmawiamy z panią Kasią z Warszawy. Pani Kasia jest dekoratorem wnętrz. W swojej codziennej pracy szczególnie chętnie sięga po drewno, gdyż – jak mówi – daje ono praktycznie niczym nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Redaktor: Czy to prawda, że drewniany parkiet jest długowieczny?
Kasia: Drewniana podłoga, nawet jeśli na przestrzeni lat swojego użytkowania została niefortunnie pokryta farbą do lamperii może wrócić do dawnej świetlności. Oczywiście wymaga to dużego nakładu pracy i finansów, ale jest możliwe. Urządzając mieszkania w warszawskich kamienicach spotykam się z tym problemem nader często.

R: Jaka powinna być farba do parkietu?
K:
 Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. W ostatnim czasie coraz bardziej modne stają się parkiety przecierane. Taki efekt można uzyskać korzystając z uniwersalnej emulsji do drewna. Widziałam już podłogi przecierane farbą białą, szarą, a nawet turkusową. Wszystkie wyglądały fantastycznie. Przypuszczam, że złota farba również dałaby ciekawy efekt (https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna). Jeśli natomiast chcemy trwale zmienić kolor podłogi możemy sięgnąć po bejcę. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj farby wnika głęboko w drewno, w związku z czym zdarcie powłoki malarskiej w późniejszym czasie może się okazać niemożliwe.

R: Czy wykończenie lakieru do parkietu wpływa na jego trwałość?
K:
 Nie. Matowa farba jest tak samo trwała jak farba z połyskiem. Wszystko zależy od marki. Ja osobiście jestem bardzo zadowolona z farb do drewna Beckers. Mają w ofercie farby kolorowe, nawet złote.

R: Czy drewniany taras można zabezpieczyć w ten sam sposób co parkiet?
K:
 Taras z natury rzeczy jest narażony na wilgoć i promieniowanie UV. Do jego konserwacji niezbędna jest farba do malowania drewna na zewnątrz. Może to być farba transparentna lub kolorowa. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Najtańszym rozwiązaniem często okazuje się uniwersalna emulsja do drewna i metalu. Tego typu farby to farby zewnętrzne, które z powodzeniem można stosować także wewnątrz.

R: Jak przygotować parkiet do renowacji?
K:
 Zakres prac jest uzależniony od stanu, w jakim jest podłoga. Jeśli pokrywa ją kolorowa farba, której nie chcemy przykryć innym kolorem powłokę malarską należy zdjąć. Można to zrobić poprzez cyklinowanie. Cyklinowanie jest też obowiązkowe, kiedy na podłodze jest już kilka warstw farby do parkietu, nawet transparentnej. Mniej pracy czeka nas przy konserwacji powłoki lakierniczej. Jeśli poprzednia farba żółkła lub znudziły się nam błyszczące podłogi wystarczy zamatować górną warstwę lakieru i na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć farbę o preferowanym kolorze lub wykończeniu. Warto pamiętać o tym, że chodzenie na skróty w tym przypadku nie popłaca – farba zewnętrzna nie sprawdzi się jako wykończenie parkietu. Powłoka jaką tworzy jest zbyt miękka i podatna na uszkodzenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.