› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Relacja ze Spichlerza Poezji

› bieżące ponad rok temu    14.09.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Relacja ze Spichlerza Poezji

W sobotę, 12.09.2015 r. w Nowej Kościelnicy (gm. Ostaszewo) odbyło się wydarzenie kulturalne pt. „Spichlerz Poezji”. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zaprosiło gości do starego spichlerza należącego do rodziny Hersztek (obok Manufaktury Hersztek). Ze względu na główny temat wydarzenia jakim była żuławska poezja oraz z uwagi na miejsce w jakim odbywało się spotkanie, organizatorzy starali się utrzymać rustykalny wystrój spichlerza, nawiązując do klimatu żuławskiej wsi.

By w drewnianych wnętrzach starego spichlerza panował lekki półmrok – przymknięto okiennice. Za siedziska posłużyły snopki słomy ułożone rzędami. Przy ścianach, które niedawno odsłoniły stare, przedwojenne napisy, właściciele ustawili słoiki z białymi różami, a na schodach doniczki z wrzosami.


Przybyli goście wysłuchali żuławskiej poezji autorstwa Ryszardy Wójcik oraz Artura Miścickiego. Wiersze Ryszardy Wójcik to wynik jej wieloletniej pracy twórczej, jednakże zaprezentowano też najnowsze utwory. Natomiast Artur Miścicki przedstawił repertuar przygotowany specjalnie na to wydarzenie – pierwszy raz zmierzył się z tematyką żuławskiej poezji.


Wiersze recytowała również Elżbieta Kloska, zakochana w twórczości Ryszardy Wójcik. W sposób wokalno-instrumentalny wydarzenie wspierał zespół „Przed Chwilą”. Spotkanie prowadziła Izabela Chojnacka – Skibicka. 
Na zakończenie uczestnicy mogli skosztować potraw i przekąsek przygotowanych przez sekcję kulinarną Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” (Agnieszka Rańcia i Agnieszka Paściak). Ponadto zaprezentowano kafle wykonywane ręcznie w Manufakturze Hersztek  oraz prace fotograficzne członków stowarzyszenia.
W „Spichlerzu Poezji” zebrało się prawie 60 osób: nie tylko mieszkańców ale także sympatyków regionu przybyłych z kilku województw.


Organizatorzy: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Manufaktura Hersztek, Gminny Dom Kultury i Sportu w Ostaszewie, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Marynarki Wojennej RP w Ostaszewie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Ostaszewo „Nowa Gmina”.
 
Marta Antonina Łobocka

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.