› region |
ponad rok temu
26.06.2018 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Przed nami już 12 edycja Pleneru Plastycznego „Kadyny – wioska sztuki.” Malarstwo, rzeźba, cyjanotypia, twórcza atmosfera i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, które znajdują się w planie tegorocznego pleneru. Plener odbędzie się w dniach 3–7.07.2018 w Kadynach.
Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz polskie malarstwo historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Podczas pleneru odbędzie się spotkanie z etnografem, który wprowadzi uczestników w świat historycznej ceramiki z Kadyn.
W trakcie pleneru część działań będzie dedykowana wydarzeniom historycznym, podczas warsztatów malarskich będziemy nawiązywać do polskiego malarstwa historycznego i tematyki odzyskania niepodległości
– mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator Pleneru „Kadyny wioska sztuki.”
Dla dzieci i młodzieży z Kadyn, zostanie poprowadzony warsztat robienia biało-czerwonych kotylionów, które zostaną użyte podczas Święta Odzyskania Niepodległości.
Warsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą Małgorzata Szram-Lipka oraz Robert Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z CSE "Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie odbędzie się degustacja - będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem.
Cyjanotypia to jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym a po wywołaniu wybarwia się na odcienie błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.
Program pleneru:
Plener jest elementem projektu „Przeszłość sztuki przyszłości,” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny. Motywem przewodnim projektu są wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Jantar" oraz
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |